Září 2017

Deštivý Drncův memoriál

25. září 2017 v 21:28 | Koutný
Deštivý Drncův memoriál
V sobotu 16.9. se na Medlánky do hospody U Křivé vrtule se za hnusného deště sjížděli modeláři z Prahy, Zábřehu, Ostravy, Kroměříže, Zlína, Uherského Hradiště, Tišnova, Kuřimi, slovenské Modré a domácí Brňáci.
Mimo soutěžící se přišli na soutěž další modeláři, pamětníci začátků soutěží z doby před padesáti roky Karel Ludvík, Tomáš Heinl, Petr Najman, Vláďa Kunert, Honza Děkanák i bývalí reprezentanti v kategorii F1B Ján Kuchta a Ivo Čerešňák. Nostalgické vzpomínky pak příjemně zkrátili čekání na letovou část soutěže. Statické bodování dvacetinek probíhalo od 9 h do 13 30. Pak následoval přesun na letištní plochu, déšť slábnul a po druhé hodině dokonce přestalo pršet.
První přišly na řadu lety dvanácti dvacetinek Jirky Merty, které poskytli k nostalgické vzpomínce na dobrého kamaráda jeho synové. Je třeba říci, že hoši létající toto memoriální proxy si dali záležet jak na přípravě Jirkových dvacetinek, tak i na zvládnutí letů i když u některých se jednalo o modely staré 30 let. K dobrým výkonům přispěla i termika, kterou nad místem startu přes 20 minut signalizovalo velké hejno jiřiček. Vrcholem pak byl společný start všech čtrnácti Jirkových dvacetinek - zkrátka paráda!
Hejno jiřiček odletělo, termika se již nekonala a tak začala letová část soutěže dvacetinek, minimaket na CO2 a elektro. K nim se přidali i soutěžící s oldtimery BV a BV min. Antonín Alfery dostal vysoké statické body za dvacetinku P-39Q, podobně jako i jeho syn za Macchi 202, obě dvacetinky jsou vyrobeny z polystyrenu, takže vysoká vlhkost a mokrá tráva na letišti jim nevadí, odlétali velmi dobře lety kolem minuty a obsadili první dvě místa v soutěži W.W.II. Ovšem suverénně nejlépe létala P-63 Kingcobra Luboše Koutného, časy přes 80 sec. byly bezkonkurenční. Nejvýše hodnocenený Kawasaki Ki-63 III Dušana Garby skončil těsně čtvrtý.
V otevřené soutěži dvacetinek zvítězil Antonín Alfery s Bristolem MIC a za ním s velkým odstupem byli Jirka Doležel s Morane N a Petr Kolář s Nieuportem N-28
V méně obsazené soutěži minimaket na CO2 zvítězil Michal Křepelka s Rapidem před Antonínem Alferym s Il-10 a Vlastou Šimkem s Blackbourne Monoplane.
V minimaketách elektro bylo pořadí A. Alfery Roland DII, P.l Stráník Aero A-14, J. Doležel Bw-155
V oldtimerech BV měli samá maxima a rozlétávali se Vlastík Šimek a Adam Jakeš, třetí byl Kamil Pitra před Lubošem Koutným s novým M.B. 23, který ještě potřebuje doladit…
V BV-min měl samá maxima V. Šimek s D.H, Mothem, před L. Koutným s Fleet Canuk a A. Jakešem s Blacburn Skua a Šimkovým Caudronem.
Poslední lety se konaly za již znovu začínajícího deště, následoval přesun do restaurace, vyhonocení - zpracování výsledků na PC a vyhlášení výsledků s předáním diplomů a cen pro první tři v každé kategorii. Navzdory nepřízni počasí se podařilo zvládnout soutěž v plném rozsahu a potěšit oči všech přítomných parádním nostalgickým polétáním se starými, krásnými dvacetinkami Jirky Merty, které bylo opravdu jen pro radost, bez ztráty času statickým bodováním. Myslím, že toto bylo dalším z argumentů pro uspořádání soutěže dvacetinek v příštím roce bez statického bodování a jen létání v ranní době, kdy je klidné ovzduší a v termínu, kdy v okolí letiště ještě nebude větší porost.
L. Koutný AVIATIK Brno

Houby v okolí Brna

22. září 2017 v 9:02 | Koutný
Konečně trochu napršelo a tak v pondělí jsem vyrazil na Kohoutovice. V meších, kde bývají praváci mebylo vůbec nic, v trávě pár malých špiček. Až u Staré dálnice u prasátek dva velké krásné žampiony, také pár bedel a pýchavky. Největší zážitek velké stádo daňků, kteří se nachají krmit a berou žrádlo z ruky, škoda, že jsem něměl sebou pořádný foťák, ten mobil mi málem jeden daněk sežral, tak jsem ho trochu podrbal na bradě a hladil po čumáku.
Včera jsem vyrazil na Útěchov. Vystoupil jsem U Buku a cestou jako na Ořešín jsem našel 3 krásné bedle, proti mně tam šel chlápek a ten jich měl plnou kabelu. Přešel jsem cestu na Ořešín a šel směrem k Babidolskému rybníku, našel jsem tam malé klouzky, pak proti mně šly dvě důchodkyně, každá měla půl tašky bedel, ale stěžovaly si, že zde je to slabé, od autobusu prý to bylo lepší, Sešel jsem tedy z cesty, hezky se tam zamotal, cestička se zúžila, až se ztratila v krkolomném terénu, pak paseka s vysokou trávou a v ní nádherné bedle, konečně jsem se vymotal a došel k cestě na Ořešín, po obou stranách ve vysoké trávě byly bedle, ale já již měl kabelu plnou, ještě jsem našel další klouzky, pýchavky a hezké žampiony. Sám jsem to nemohl sníst a tak většina skončila u sousedů.


Kroužky

21. září 2017 v 10:45 | Koutný
Na novinkách Seznamu je článek a diskuze na toto téma, připojil jsem i svůj příspěvek :

Lubomír Koutný, Brno

Čt, 21. září 2017, 07:54:53 |
Souhlasím |
Nesouhlasím |
+28 / 0
Vedu kroužky leteckých modelářů přes 50 let. Do r. 1990 jsem to dělal zadarmo, akorát jednou, když jsem vedl kroužek 14 dnů o prázdninách - tábor domu pionýrů na přehradě, tak mi to bylo refundováno. Nyní již asi 10 let dostává vedoucí 70 Kč za hodinu (pomocník u zedníků nebere práci pod 150 Kč/h).
Snažím se chlapce nejen naučit stavět a létat s modely, ale také jim vysvětlit základy technického kreslení, fyziky, aerodynamiky, k tomu potřebné matematiky, to vše nad rámec jejich školního učiva. Před pár roky jsem měl šikovné kluky od 10 do 15 let. Dělali jsme aerodynamická měření při nízkých Re a to byl pak základ pro doktorandskou práci na VUT. Moji chlapci pravidelně vyhrávají Přebor JMK mládeže a jsou úspění i na Mistrovství ČR. Kroužkovné bylo v DDM Bystrouška letos zvednuto na 1000 Kč/za půl roku. Zatím se přihlásili jen 3 chlapci a nebude-li jich alespoň 6, tak kroužek letos poprvé nebude. Ano, ono je jednodůšší sedět u PC a honit příšerku v bludišti....

Navíc mimo první příspěvek bych rád řekl, že úředníci Ministerstva školství se v práci asi nudí a tak vymýšlí stále nové a ještě větší hovadiny. Po mně který úspěšně vedu kroužky pře 50 let naráz chtějí výpis z trestního rejstříku a potom si vymyslí, že mám prokazovat své pedagogické vzdělání.
Jim nestačí, že jsem několikrát byl hodnocený jako nejlepší vedouci modelářského kroužku a dokonce za to dostal jistou odměnu, chtějí po mně vzdělání, jim nestačí, že mám VUT, že jsem byl řadu let reprezentantem, že jsem vychoval Mistry ČR a z mých žáků jsou jak sportovní, tak i vojenští piloti, že někteří jsou letečtí inženýři. Když jsem se obrátil na ombusmana MŠ E. Zemana a doplnil mou stížnost článkem : Jaké cíle sleduje naše školstv, tak tento mi odepsal, že se mnou a mým článkem plně souhlasí a pro vedení kroužku mám maximální možnou kvalifikaci. Teprve po přeposlání jeho mailu ředitelce DDM Hellcetova dali mi brněnští úředníci pokoj!