Srpen 2013

Současná politika v ČR

21. srpna 2013 v 15:18 | Koutný
Jedna dáma se mne ptala na můj názor na současnou politiku v ČR. Jsem toho názoru, že s ženou je možné se nejen bavit na zajímavější téma, ale nakonec jsem se rozhodl na její otázku odpovědět :

Když jste se mne ptala na můj názor na politickou situaci, tak jsem dost váhal. Před nějakou desítkou let jsem čile komunikoval s jedním modelářem z USA. To byla válka v Iráku a v TV nám ukazovali jak americká letadla využívají moderní řízené pumy, které vniknou oken i do jinak velmi pevných objektů. Jenže právě na těch záběrech bylo vidět, jak se do toho okna netrefili. A nejen to, ve velké většině případů se nepoužívala tato inteligentní munice, ale především staré bomby vyrobené již za druhé světové války. Šlo tam především o to, zbavit se těch starých zásob, aby se mohl naplno rozjet vojensko průmyslový komplex. O peníze zde šlo až v první řadě.
Můj známý je velmi chytrý člověk, učí na univerzitě a tak i když je původem žid, tak mu to nebrání vidět fakta a nepodléhat masírování z médií. Nicméně válku proti Sadámovi viděl i pod úhlem zajištění bezpečnosti státu Izrael... Takže mi napsal : řadu let si vyměňujeme názory na řešení problémů našich modelú s gumovým pohonem, vše v naprosté shodě a ku prospěchu obou stran. Mohu-li radit, pak se nepouštěj do debat o politice s kamarády modeláři, mohl bys riskovat, že přijdeš o přátele. To tedy na úvod a nyní můj názor.

Demokracie má svůj původ v antickém Řecku. Atény tehdy byly městským státem s 20 000 obyvatel. Z toho bylo 15 000 otroků, kteří neměli žádná práva. Ze zbývajících 5 000 byly 4 000 ženy a děti, ty také neměly žádná práva. Takže nám zbylo 1 000 patricijů s občanskými právy, z nich polovina bývala většinou na moři za obchodem. Z těch zbývajících 500 se snad polovina zajímala o politikuu natolik, aby chodila na fórum a diskutovala o politice, případně tam tvořila nové zákony. Ano 300 let to tam fungovalo. Ti patricijové se velmi dobře znali, jeden druhému viděl do talíře a nemohli si nic nalhávat., Ovšem, když bylo nebezpečí války, ta se diskuze na fóru nekonaly, vojenský velitel vzal moc do svých rukou a nemohl potřebovat nějaké dlouhé debaty, bylo potřeba jednat !
O 350 km dál byla Sparta, také městský stát. Tam nikdy žádná demokracie nebyla, tam vládl Tyran a ono jim to tam fungovalo možná lépe než v těch Aténách.
Demokracie v dnešní podobě, tedy ta zastupitelská v mnohamilionovém státě, to je dobrý způsob obživy pro politiky - tedy pro lidi, kterým se nechce, pracovat, nebo dokonce nejsou schopni se pořádně uživit poctivou prací. Tito lidé si pak sami pro sebe vytvářejí privilegia a nechají se korumpovat od různých zájmových podnikatelských skupin. Jsou naprosto odtrženi od normálního života a pokud se mezi ně dostane normální slušný člověk, tak ho buď zkorumpují, nebo vyštvou.
Pro mne by byl ideální osvícený absolutistický panovník, něco na způsob Josefa II.
Pokud jde o současnou politickou situaci v našem Absurdistánu, pak si nedělám žádné velké iluze. V této zemi již vše, co se dalo, tak bylo rozkradeno, nebo záměrně zničeno. Nesmrtelné zásluhy na tom mají Václav Klaus a Vladimír Dlouhý za asistence jejich pomocníků. Úloha Václava Havla byla podobná, jako u holky, co neumí zpívat, ale show business a media z ní udělají hvězdu pop music. Loutka, která pochopila hru a svou roli nějak odehrála.
Poslední tři roky Nečasovy vlády (řízené Kalouskem), to bylo jen vyvrcholení celonárodního neštěstí. Miloš Zeman je velmi chytrý člověk a nemá zbytečné zábrany. Takže jeho scénář odstranění Nečase a tím i praktická likvidace ODS - hlavní mafiánské struktury mu vyšel parádně. Bohužel, je to politik a také má špínu za nehty (Bamberská aféra, Akce čisté ruce - potrestání tunelářů se dala bokem za to, že s exkolegou Klausem podepsal Opoziční smlouvu, která defakto znamenala : co jste si nakradli, to je vaše a nyní budeme krást my a vy budete potichu) ! Nedělám si žádné iluze o zázracích, které vymyslí Sobotka na záchranu naší ekonomiky, ten pán má své limity (jeho umění asi končilo na počítání volně pobíhajících psů) a také se zapletl do podvodů s prodejem bytů Bakalovi, možná i do Mostecké aféry. Zde v Brně se říkají nepěkné věci o Haškovi (jeho studia a také nechutnosti v rodině s dědictvím).