Únor 2012

Budou se stavět nové bloky JE

12. února 2012 v 20:07 | Koutný
Dnes v Otázkách Václava Moravce to řekl ministr průmyslu. Dovolte, abych k tomu něco řekl i já (udělal jsem to již v diskuzi na toto téma v Novinkách). Většinu své profesní kariéry jsem pracoval na řízení výstavby energetických celků, takže bych o tom měl něco vědět :
1. Od rozhodnutí postavit blok JE do uvedení do provozu uplyne zpravidla 15 let. Proto stát potřebuje energetickou koncepci.
2. Po Velkém Sametu byl ministrem průmyslu a obchodu komunista ing. Vladimír Dlouhý. Jeho ředitelem pro energetiku byl ing Jícha (dřívější investiční ředitel ČEZ - chlap, který tomu rozuměl). Když Jícha vypracoval novou energetickou koncepci tak mu ji Dlouhý hodil pod nohy a prohlásil : "Nejlepší energetická koncepce je žádná koncepce !" Pochopitelně že se nepohodli. Dlouhý Jíchu z ministerstva vyhodil - lusträční zákon, protože tento byl v milicích (to, že tam Jícha pobíhal se samopalem společně s Dlouhým, to u ministra nevadilo). Tentýž Dlouhý byl nedávno navrhován jako expert pro energetiku v NERVu.
3. Ke cti je Dlouhému nuné přiznat, že to odmítl s poukázáním na fakt, že problému vůbec nerozumí. Což velmi dobře ukazuje jaké máme v tom NERVu experty !!!
4. Velmi pravděpodobně se další bloky JE na JETE a JEDU stavět budou. Samozřejmě, že to budou tlakovodní (VVER, či PWR), na to jsou dodavatelé zavedeni. Ale problémem mohou být tuzemské subdodávky - experti hlavních finálních dodavatelů jsou buď v důchodě, nebo pod kytičkami, chybí kontuniita, noví absolventi VUT to nezachrání- to je důsledek dvaceti let bez koncepce.
V rozumně řízeném státě s funkční energetickou koncepcí je těm, co o věci rozhodují naprosto jasné, že stamiliardové investice je nutné nejen rozumně plánovat tak, aby je rozpočet utáhl a brzy se vracely, ale také s ohledem na výrobní kapacity dodavatelských firem, které by měly být využívány průběžně, bez větší výkonnostníc výkyvů. Je naprosto nesmyslné budovat velké kapacity a po těch požadovat výkony nad jejich možnosti po dobu nějakých deseti roků a pak dalších třicet let nebudou využity (v hale Speciální chemi KSB, kde se dříve vyráběly špičkové nerezové aparáty pro JE je dnes dozrávárna banánů) Ještě horší než nevyužití investic do hal a jejich výrobního zařízení, je nevyužití kapacit špičkových odborníků, kteří si po ukončení jaderného programu museli hledat jiné zaměstnání, většinou odešli do soukromé sféry, dnes jsou jž v důchodě a své zkušenosti svým mladším pokračovatelům nemohli předat.
5. Bylo by rozumné uvažovat o JE typu HTGR (vysokoteplotní plynem chlazené reaktory), ty jsou 100x bezpečnější než VVER, pracují s 4x vyšší účinností a nejsou u nich problémy s vyhořelým palivem. Chemické aplikace umožní vyrábět syntetický zemní plyn z kouřových plynů klasické uhelné elektrárny.
Pokud by to někoho zajímalo, pak celý návrh energeticé koncepce i využití HTGR si můžete prostudovat na mém : rejpalek.blog (hned druhý článek z r. 2007, nebo v Technickém týdeníku 7/2007, případně učební program na Technické univerzitě Liberec - katedra tepelných strojů)

Prevence proti rakovině existuje

7. února 2012 v 13:52 | Koutný
Alespoň to tvrdí paní doktorka v Novinkách. Paní doktorka napsala pár obvyklých hraběcích rad, ale to podstatné mi tam chybí :
1. Rakovina podobně jako jiné emoci se vyskytuje ve zvýšené míře v určitých rodinách (nesmí se říkat, že je dědičná, pouze potomci takto nemocných k ní mají značné dispozice).
2. Je pravdou, že pokud se tato nemoc objeví brzy, tak přežití léčeného nemocného je delší, někdy i tak dlouhé jak by byl jeho život, kdyby se to včas neobjevilo a on žil nevědomky s nádorem. (v tom je celé kouzlo oné statistiky udělané tak, aby ukazovala úspěšnost léčby).
3. Ve většině případů se otevřením ložiska a přístupem vzduchu bujení urychlí.
4. Jediná dosud opravdu účinná operativní léčba byla podvázáním přívodu krve k nádoru. Místo toho, aby pan profesor dostal Nobelovu cenu, tak se to pod tlakem výrobců chemoterapie zakázalo. Jo oni by přišli o fantastické peníze !
5. Na to, aby se vzorky z biopsie rozesílaly k rozborům do USA, Francie, Kanady atd. jsou vynakládány miliony, ale na to, aby pacientka dostala sanitku na odvoz domů (za stovku) již peníze nejsou.
6. Dosavadní způsoby léčby některých typů rakoviny (jako třeba té pod nehtem nohy a následné postupné vyoperovávání uzlin se všemi neblahými důsledky) mi silně připomínájí středověk a tehdejší vědeckou metodu léčby pouštění žilou.

Vím o čem mluvím, moje známá, bývalá hlavní sestra je obětí tohoto systému, kterému z počátku také bezmezně věřila !