Říjen 2011

Kdo dostaví JE Temelín ?

28. října 2011 v 14:23 | Koutný
Kdo dostaví JE Temelín ?
Toť otázka. Protože jsem nějakou tu desítku let pracoval na stavbách JE a podílel se na řízení jejich výstavby, tak si mohu dovolit něco, čemu se říká odborný odhad. Především je třeba si říci, že taková stavba má zpravidla generálního udavatele stavební část a generálního dodavatele technologie a o toho hlavně jde.
Nelze předpokládat, že by stavební část dělal někdo jiný než naši stavaři. Ať již restrukturalizace v této oblasti proběhla jakkoliv, stále zde jsou kapacity schopné stavení část zvládnout.
Zcela odlišná je situace pokud budeme mluvit o GDT (generální dodavatel technologie). Zásadní slovo by v tomto případě měl mít investor - tedy ČEZ a majoritní vlastník, kterým je stát, tedy vláda ČR. Vazby ČEZ - Škoda energo byly právě nedávno silně narušeny odvoláním generálního ředitele Martina Romana z funkce. Není žádným tajemstvím, že tento měl siné vazby na svého dřívějšího zaměstnavatele Škodu a snad zde budou i další vazby majetkové. Zcela pochopitelně by pak takové vedení ČEZ prosazovalo za GDT konsorcium ve kterém bude mít Škodovka svůj podíl.
Ano, na první pohled se zdá, že nejjednodušší a také zcela jasně nejlacinější variantou by bylo postavit na Temelíně další dva bloky osvědčené VVER 1000 s reaktory vyráběnými ve Škodovce, řídícím systémem od Westinghouse a palivem z Ruska.
Ale ono to má hned několik háčků : ve Škodovce sice asi výrobu reaktoru zvládnou, ale velké problémy mohou být již ve Vítkovicích (dřívější VŽKG díky restrukturizaci řízené Klausem a Dlouhým zcela zkolabovalo a je otázkou, zda dnes je schopné dodat potřebný výkovek pro reaktor v potřebné kvalitě).
Druhý největší finální dodavatel technologie byla brněnská Královopolská strojírna (dodavatel havarijních a pomocných systémů, olejového hospodářství, zpracování radioaktivních odpadů, speciální nerezové kanalizace, nerezových oblícovek u bazénů vyhořelého paliva atd.) Dnes po privatizaci řízené gen. Řed. Pánkem a jeho kamarádem Dlouhým ,mezi znalými věci nazvané zahušťováním blbců (kdo něco uměl, ten již dávno utekl) je z excelentní fabriky jen troska, tam kde se vyráběly nerezové aparáty pro JE je dnes dozrávárna banánů. Chybí zkušení konstruktéři (takového Urbance, nebo Šoupala žádný absolvent VUT nemůže nahradit), chybí kvalifikovaní dělníci ze Speciálky i montéři schopní dodávky kompletovat na stavbě.
Velmi podobná je situace v Sigmě.
Dřívější dodavatel silnoproudu EZ a MaR ZPA byli po zásahu z SSSR donuceni se spojit v jediného dodavatele elektro části v Elektromont. Ten již dnes v původní podobě neexituje, neexistuje ani původní EZ, který se rozpadl na spoustu fragmentů.
Nicméně stále ještě asi by bylo možné ve fabrikách dohledat dokumentaci pro aparáty JE Temelín s reaktory VVER 1000 a přes uvedené problémy, s určitými potížemi tyto v tuzemsku vyrobit.
Zcela jiná by byla situace, pokud by se rozhodlo, že na JE Temelín další dva bloky budou jiné vyššího výkonu. Pak zkušenosti z předchozích bloků budou téměř k ničemu. Větší reaktor již nebude přepravitelný v celku po železnici, bude se kompletovat - svařovat z lubů přímo na stavbě, jak je to běžné u Framatomu. Aparáty budou většinou také jiné a ve fabrikách budou chybět konstruktéří schopní je navrhnou i dělníci schopní je vyrobit.
Zdá se, že vláda Petra Nečase má na věc jiný názor než bývalé vedení ČEZ a proto je vyměnila. Buď je natolik osvícená a uvědomuje si shora naznačené problémy, nebo spíše vidí možnost větších provizí od jiných dodavatelů. Ano v USA je běžné, že politici, kteří rozhodují o takovém kontraktu dostanou 2 - 5% z celkového objemu dodávky jako provizi - v našem případě by to bylo hned několik miliard Kč.
Co nám může nabídnout Westinhouse ? Ano jedná se o předního dodavatele JE, který byl také od počátku nositelem vývoje v této oblasti, bohužel v posledních desítiletích u něj nastal ekonomický úpadek takových rozměrů, že firma je v japonském vlastnictví a zpomalil se i technologický vývoj. Po Černobylu byl kladen velký důraz na jadernou bezpečnost a používání pasivních prvků. Byl zpracován projekt AP 600 respektující prvky inherentní bezpečnosti, ale ten se u nás stavět nebude protože náklady na 1 MGWe by u něj byly vysoké. Spíše lze počítat s nabídkou bloků s větším výkonem kolem 1500 MWe.
Francouzi v posledních třiceti letech představují absolutní špičku ve vývoji reaktorů PVR. Jejich reaktory jsou vysokých výkonů a při tom schopné velké regulace výkonu, což se při větší podílu JE na celkovém výkonu jeví jako velmi důležité. Jejich reaktory také mnohem lépe využívají palivo. Nicméně z politických důvodů asi nebudou favority.
Takže, čí reaktory budou na Temelíně ? Inu přece od toho, kdo nabídne největší provize pro naše politiky !!!

Vietnamští obchodníci

21. října 2011 v 18:10 | Koutný
Dne 13.7.2011 jsem si u Vietnamského prodejce PHAM VAN THO IČO 283 08 09 koupil náramkové pánské digitální hodinky (Made in China WATER RWSIST), což je snad anglicky zkomolené vodě odolné, jak on tvrdil. Cena 100 Kč, žádný český návod, ten byl čínský a s pár anglickými slovy, bez šance uspět zkus tedy pokus omyl !
V letošním krátkém horkém létě, kdy se člověk i v noci potí, jsem zjistil, že vlhkost z potu opakovaně několikrát vnikla dovnitř a zcela zamlžila displej. Nicméně hodinky tehdy po vyušení fungovaly v pořádku. Pak před koupáním, když jsem hodinky sundával, tak se ulomil úchyt řemínku (místo kovu umělá hmota, zkusil jsem slepit kanokrylátovým vteřinovým lepidlem, což se perfektně podařilo).
Před týdnem však hodinky vypověděly službu. Šel jsem je reklamovat a očekával, že bude vybitá baterie, u které sliboval prodejce životnost minimálně rok. Napřed tvrdil, že potřebnou baterii nemá, spolu s dalším mi říkali ať to zahodím a koupím nové hodinky. Řekl jsem že v EU platí zákon o reklamaci 2 roky od koupě. Pak prodejce odšrouboval víko a štěbetal něco, nakonec jsem pochopil, že che říci že vnitřek je špinavý. Ano byly tam stopy koroze, ale když vyměnil baterii tak hodinky gungovaly. Říkám, že to je dobré, on mi sebral podejní kupon a nechtěl jej za žádnou cenu vrátit. Pohrozil jsem policií, kupon mi tedy vrátil, ale novou bateri z hodinek vyndal a dal tam původní vybitou. Dokonce mi odmítl prodat tu novou baterii, pořád jen mlel, že opravu dělají v jiném krámě, nebo ať si koupím nové hodinky.
Naštvaný jsem odešel k jinému prodejci koupit baterii, tam prodavačka při otevírání krytu, ztratila jeden šroubek a nakonec prohlásila, že takovou baterii nemá. Třetí prodejce mi ji po dlouhé vybírání prodal, ale odmítl instalovat, to prý musím až doma, odmítl mi půjčit malý křížový šroubová, abych si to vyzkoušel sám. Doma jsem zjistil, že baterie je asi slabá a na displeji se objeví jen část údajů.
Proboha kdy konečně někdo udělá pořádek a donutí tyto cizince, aby dodržovali naše zákony ?

Kadáfí je mrtev

21. října 2011 v 12:20 | Koutný
Paní Sulovská na Novinkách velmi správně píše:
Jistě, to se budou zase záp. média předhánět v radostném výskání,jak se svět zbavil stráášného despoty, tyrana, diktátora, vraha, mučitele...
Přitom se s ním téměř 40 let bratříčkovali, jak západ, tak východ, sedávali s ním za jedním stolem a snažili se vetřít do přízně.
Pak však Kaddáfí prohlásil, že chce od záp. zemí, které mu dluží, zaplatit za dodávky ropy, do roku 2012...
A úúúúplně náhodou to začalo.

Co dodat, snad jen to, že celá operace NATO, která "měla zajistit bezpečnost civilistů před leteckými útoky Kadáfího letectva" byla naprosto barbarským, zločinným spiknutím a spolčením se s povstalci
"vysoké morální úrovně" o čemž svědčí to, že raněného do nohy napřed lynčují, vláčí za autem po silnicích a pak střelí do hlavy. Máme tedy kamarády opravdu na vysoké úrovni !!!