Květen 2011

Maturity

31. května 2011 v 9:04 | Koutný
Je to již 51 let, co jsem maturoval na průmyslovce. Jediný problém pro mne byla ruština. Mladá slečna učitelka byla milenkou ženatého profesora, co učil deskriptivní geometrii, tu jsem uměl a měl z ní na výkresech většinou 1, nebo 2. Ten profesor po mně chtěl, abych mu jako vyučený udělal v bytě elektroinstalaci. Souhlasil jsem. Bylo to ve čtvrtek, když za mnou přišel, že v neděli bych na to měl nastoupit. Polil mne studený pot a moc jsem se omlouval, já totiž musel na soustředění reprezentantů na Kladno, ale navrhl jse hned další neděli. Pan profesor se rozčílil, že jsem mu to slíbil.
Pak se na mých výkresech objevily o dva stupně dolů opravené známky. Byl jsem přezkušován, ale vše jsem zvládl, takže mi musel dát dvojku, pomstil se však přes svou milenku.
Ta mi na maturitní písemku dala 4. Při ústní zkoušce jsem věděl, že otázky Gorkij a stupňování přídavných jmen snadno zvládnu, soustředil jsem se na čtení článku (u toho u mne vždy byl trochu problém) a překlad. Pak jsem před komisí článek perfektně přečetl a přeložil, Gorkého jsem uměl tak, že předseda (ředitel průmyslovky z Bratislavy) říkal : To stačí, výborně ! A navrhl výbornou, profesorka Lahodová zrudla a vyskočila jako "papírový čert " ten chlapec má po čtyři roky z ruštiny trojku a na písemce měl čtyřku. Tak dobře kolegyně, ale zde exceloval, tak mu dáme výslednou chvalitebnou. Vyloučeno trvám na tom aby dostal číst nový text a uvidíte jak bude koktat ! Ale kolegyně, to je přece proti předpisům ! Nicméně profesorka mi strčila nový text a křičela čti. Já vůl místo toho, abych si vyžádal dvacet minut na přípravu, tak jsem hned vynervovaný začal číst a trochu koktat. Ona vítězně trojčila : Vidíte ho, neumí pořádně číst musí dostat trojku a tak se také stalo !
Podobný problém s touto profesorkou měl i další spolužák (jeho matka pletla pro paní profesorku svetr a myslela, že jej dostane zadarmo)...

Nové převratné teorie o vzniku vesmíru - dopis Jiřímu Grygarovi

31. května 2011 v 8:11 | Koutný
Vážený pane Grygare,

moc se omlouvám , že nevypisuji všechny Vaše tituly, které Vám právem patří jak před jméno, tak i za ně,asi bych některý nechtěně vynechal...
Desítky let jsem s velkým nadšením sledoval Vaše popularizační pořady, jako byl nezapomenutelný TV : Okna vesmíru dokořán, škoda jen, že více prostoru v TV dostáváte na Slovensku, než doma v Čechách. Velice se mi líbily i Vaše pořady o kole a Concorde. O dovolené jsem četl i nějakou tu Vaši knihu. Na druhé straně musím říci, že váš spolek mi stále ještě dluží odpověď na můj dotaz z dřívějška o prorockých snech.
A nyní mne poněkud vytočila zpráva vašich kolegů o rozpadávající se hvězdě ve vzdálenosti cca 13 miliard let :
Nějak mi to rozum nebere. Zkuste se zamyslet a trochu počítat se mnou :
- vědci nám tvrdí že vesmír vznikl někdy před 14 miliardami let velkým třeskem z bodu nulového rozměru
- nyní zde údajně máme rozpad hvězdy ve vzdálenosti cca 13 miliard let, vážení jak se ta hvězda dostala za miliardu let na takovou vzdálenost ?
- pokud je pravda, co nám ti naši slavní vědci předkládají, pak za necelou miliardu let se od velkého třesku ta hvězda dostala až na onu vzdálenost
- kupecké počty nám tedy říkají, že ona hvězda se pohybovala průměrnou rychlostí 14x vyšší, než je rychlost světla
- nicméně všichni vědci nám stále ještě tvrdí, že rychlost světla je nepřekročitelná
Proto bych pánům vědcům doporučil, aby si ty své výmysly napřed pořádně srovnali, než zase nějakou podobnou pitomost vypustí na světlo boží !Nové, převratné teorie o vzniku vesmíru

Vážení máte-li tu drzost a znalost několika symbolů z vyšší matematiky pak není problém vymyslet si jakoukoli připitimělou teorii z astrofyziky. Pak ještě to chce mít známého v redakci Práva. Napíšete krátký článek s tou svou pitomostí a aby to mělo punc důvěryhodnosti je třeba tam připojit pár oněch symbolů pro rotaci, nějaké transformace, jejich fiktivní obrazy a případně dopnit i nějaký ten složitější křivkový integrál, mezi to dát pár libovoných číslic a nezapomenout napsat, že právě toto dokazuje tuto převratnou teori profesora Robertsona z Cambridge.
Váš známý redaktor to asi trochu zkráti, případně i dále zkomolí. Velmi pravděpodobně tu matematiku vypustí, měl by problém na PC najít ony symboly. Nebojte se, i kdyby to tam nechal, tak na Novinkách tomu stejně nikdo nerozumí. Vždy se najdou nadšenci, co s Vámi budou souhlasit a plivat po případném kritikovi, který by se opovážil napsat, že to vše je hrozná hovadina !

S pozdravem L. Koutný

Finále poháru ČMFS

26. května 2011 v 14:28
Vážené předsednictvo ČMFS,
se zájmen jsem sledoval poslední kola Českého poháru. Ano tvrdé tresty pro Slávii za řádění jejich fanoušků byly naprosto oprávněné - pořadatel nezvládl svou roli !
Včerejší finálový zápas pak sledovala celá sportovní veřejnost. Již samotný začátek zápasu ukázal, že Olomoučtí chtějí hrát fotbal a Boleslavští jen bourat a čekat na brejky. Zákroky daleko za hranicemi pravidel však rozhodčí nechával většinou bez povšimnutí. Brutalita hráčů se stupňovala, rozhodčí neodpískal zcela jasné penalty na obou stranách a to dále přispělo k přehnané tvrdosti nepotrestaných zákroků. nervozita se ze hřiště pochopitelně přenášela i mezi diváky.
Vyrovnání Boleslavských bylo po problematicky odpískané penaltě (opakované záznamy v TV jasně ukazovaly vzájemné držení útočníka s obráncem) asi poslední kapkou do sklenice, která přetekla po ukončení zápasu. Jak je možné, že celá naše fotbalová generalita neodhadla možná rizika a nepovolala těžkooděnce do prostor stadionu ještě před ukončením zápasu ? Jak je možné, že stejní lidé, kteří dávají tvrdé tresty za nezvládnutí pořadatelské služby v ligových klubech, včera seděli blahorově a jen se dívali jak se to na ploše stadionu rve, boxuje a kope ?
Žádám o jasnou odpověď jakou pokutu si nyní sami sobě udělíte za to, že jste nezvládli pořadatelskou službu ! Rád bych věřil, že se neuchýlíte k nějakým planým výmluvám a přijmete trest přiměřený a v relacích tak, jak jste potrestali Slávii.
S pozdravem
Ing. Lubomír Koutný
Záhřebská 33
616 00 Brno

Kde se v Brně a okolí dobře najíte za rozumnou cenu ?

26. května 2011 v 13:44 | Koutný
Když jsem se v r.1968 přestěhoval v Brně na Lesnou, tak tam v sídlišti byly hned tři hospody, kde se výborně vařilo a ceny byly velmi rozumné. V roce 1971 jsme se stěhovali do nového sídliště v Žabovřeskách, občas jsme chodili do Restaurace Perla, šéfkuchaře tam dělal člověk, který vařil na Expu v Montriolu, mimo jinou širokou nabídku byl na jídelním lístku také tatarský biftek ze zadního hovězího. Obvykle jsme tam šli s manželkou a malým synem, objednali si ten jeden tatarák, čtyři topínky navíc, dvě piva a limonádu, bylo to výborné, perfektně jsme se najedli, za vše dohromady jsem platil 28 Kč (tehdy jsem měl plat asi 2300 kč). Když oběd v závodní jídelně EZ nestál za nic tak jsme si zašli na guláš do hospody Na Smyčce, tehdy jsem odmítal knedlíky, přiobjednal si 4 dalamánky a pivo. Platil jsem necelých 10 Kč (prezident Novotný i po zvýšení cen tvrdil, že dělník musí dostat v restauraci 3. a 4. cenové skupiny guláš s pivem do 10 kč). O deset let později jsem pracoval na JE Dukovany, v létě po práci jsme byli často u rybníka v Rouchovanech a na večeři v restauraci na náměstí, výborné jídlo (vepřo knedlo zelo, nebo řízek do 10 kč). V téže době v Brně na Moskevské pak vynikající guláš se slanými rohlíky a pivo za 10 kč, později to již nebyly slané rohlíky, ale jen výborné ručně dělané dalamánky. Po předělání na strojní výrobu pak cena dalamánek stoupla čtyřnásobně a huť pod psa !
Ještě v r. 1990 byl nejlepší guláš v Brně Komíně U Dvořáků s pivem za 19 Kč. V téže době tam také byly výborné řízky i jiná jídla v rozumných cenách (tehdy jsem vydělával asi 5000 kč). Také bylo možné výborně se najíst v Medlánkách U Němců, široký výběr jídel výborné kvality za rozumné ceny (pak se třikrát změnil kuchař i další personál a dnes to tam nestojí za nic a je to drahé). Dnes U Dvořáků je po třech výměnách nájemce všude plno špíny, nepořádek, kvalita jídla kolísavá, ceny nikterak nízké. Totéž platí i o bývalé výborné restauraci U Jelena na Říčkách. To nemluvím o miniklobásu za maxi cenu v bistru na Kadlečáku - tam je to přímo zlodějna !
Ještě v r. 2005 bylo v Komíně na svratecké výborné Vietnamské bistro, měli tam vynikající gyros s hranolkami za 35 kč, pivo za 10 kč. U toho křivozubého Vietnamce a jeho příjemné paní bylo stále plno. Pak to převzala nějaká Vietnamská krasavice, ceny zvýšila o třetinu, kvalitu snížila o polovinu a po čase tam nikdo nechodil a ona zkrachovala.

Takže, kde se dobře najím dnes. Odpověď je jednoduchá - DOMA. Pokud se vám nechce vařit, pak mohu doporučit stánek s grilovanými kuřaty na Šumavské (nejlepší v Brně, ale trochu dražší - čtvrtka 32 Kč), když si dáte menu - čtvrtka s rýží za 50 kč a k tomu ze samky pivo za 10 kč, tak se výborně pořádně v klidu doma najíte. Dobrá kuřata na česneku můžete také koupit ve stánku naproti Semilasa (čtvrtka za 28 kč) podobně i v Bystrci. Důrazně však varuji před nedodělanými a od kosti krvavými kuřaty z Kotlářské !
Ovšem článek je hlavně o restauracích. Takže naprosto nejlepší přímo v Brně je Semilaso, ve všední den výběr se čtyř chutných menu i s 2dcl piva za 71 kč. Podobná vysoká kvalita menu a cenové relace jsou i v Obecní hospodě v Bílovicích nad Svitavou. Občas je to dobré i v tamní Sokolovně. Pokud chodíte o víkendu na výlet, pak mohu jen doporuči Vranov a tamní restauraci u Klimků. Tam nyní opět dostanete nejen výborný flamendr s bramboráčky a pivo vše v ceně do 100 kč, ale i další široký výběr jídel v rozumných relací, ve všední dny pak i lacinější menu. Toho, kdo měl horší zkušenost s loňským nájemcem, co tam byl asi rok, snížil kvalitu a zvýšil ceny, tak toho mohu potěšit, tento nájemce zkrachoval a vše se vrátilo do původních dobrých kolejí, je tam opět původní usměvavý majitel a jeho paní - vynikající kuchřka, jen někteří lidé to ještě nezaregistrovali. Moc bych vám přál mít to štěstí a přijít na oběd, když tam je menu Rumcajsova kapsa! Poněkud horší to obvykle bývá o pár kroků níže v "Hasičské hospodě".
Z restaurací ve vyšší cenové relaci pak donedávna kraloval MIKI klub na Makovského náměstí v Žabovřeskách. Jídlo tam bývalo perfektní a ceny rozumné, bohužel již od loňska je jídelníček dost omezený ale ceny zvýšené. Totéž platí o AUDIMAXu v Komíně. A poslední vážné varování, vyhněte se z daleka hospodám v Lipůvce.

Krylovo rekviem

7. května 2011 v 10:40 | Karel Kryl
Karel Kryl a jedna z jeho posledních písní, když od ás po revoluci smutný , naštvaný znovu utekl.
MĚLA BY SE STÁT HYMNOU 4. ODBOJE...

1. Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou:
ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,
ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce,
a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.

2. Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky,
brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky,
farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky,
my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

3. Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda,
zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda,
král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem,
pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

4. Demokracie panuje od Aše po Humenné,
samet i něha v pánu je a zuby vylomené,
dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí,
zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

5. Demokracie dozrává do žaludečních vředů,
bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů,
a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu,
že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

Chytili a zabili Usáma Bin Ládina

5. května 2011 v 18:13 | Koutný
Co takhle se zamyslet nad tím, komu to prospěje a proč tato tajná akce bez vědomí Pakistánských představitelů. Můj názor: Pakistán byl po desítky let věrný spojenec USA. Pakistán budoval silnou armádu včetně jaderných zbraní s tichým souhlasem USA - měl to být spojenec jako Izrael.
Oproti Izraelcům ale v Pakistánu většina obyvatel žije v bídě a má své zaprodanecké vlády plné zuby. Toho se bojí i významní příslušníci armády a spolupracují s Talibánem.
Příští rok mají být nejen prezidentské volby v USA, ale také volby v Pakistánu. Je velké nebezpečí, že by ony volby mohly znamenat konec spolupráce s USA a přechod na vládu Talibánu. Představte si, že Talibán se dostane k jaderným zbraním. To ani náhodou nemohou v USA připustit. Takže se vyvolá problém a bude se řešit, co takhle velký puč, nebo malá intervence do Pakistánu.
Druhou eventualitou je snaha vylepšit si preference Obamy, chytil a zabil Usáma, není již koho honit v Afganistánu a kluci mohou jet domů.
Co myslíte, která varianta je více pravděpodobná ?