Červen 2010

První letošní houby v oklí Brna

16. června 2010 v 10:52 | Koutný
Musím se přiznat, že jsem vášnivý houbař, i když jíst je ani nemusím, hlavně je rád sbírám. Pořádná letošní zima se spoustou sněhu slibovala, že by mohly být již první jarní houby ve větším množství. V dubnu se v okolí medláneckého letiště objevily májovky a podtrnky nejen ve trávě, ale i na polích. Nebral jsem je, pro možnou záměnu se závojenkou olovnatou.
Květen byl zde hodně deštivý a poměrně chladný. První hříbky bývají koncem května, ale v okolí Brna se našlo jen pár kousků, sem tam nějaká holubinka, ryzec a špička. Praváci ve velkém množství rostli na Pardubicku, Hradecku a v jižních Čechách, kde bylo tepleji. Jediný mzdroj em většího množství hub na smaženici bylo pro mne Medlánecké letiště. Poslední květnový týden se zde létá mezinárodní soutěž modelů letadel : minimakety tedy přesné zmenšeniny skutečných letadel v měřítku 1/20 a také old-timerů, tedy replik modelů jejichž plánky vyšly tiskem do roku 1954. Lety mého Mustanga P-51H byly velmi hezké a přes celé letiště, takže tento typ soutěž nejen vyhrál, ale při jeho hledání jsem našel také spoustu pěkných žampionů. Zlí jazykové budou tvrdit, že jsou to žampiony zápašné, ano po otlaku noha žloutne a při tepelném zpracování je jistý zápach také cítit. Slabší jedinci prý mohou po požití dostat průjem. V naší rodině však spíše trpíme pomalým metabolizmem, takže jeho případné mírné urychlení nám přijde vhod. Sběr žampionů na letišti v Medlánkách jsem si s úspěchem zopakoval ještě i o týden později.
Experti v novinách a v televizi tvrdili, že na Moravě porostou hřiby o týden později. Nebyla to pravda. První hřibky totiž rosto vždy, když na to jsou podmínky koncem května a pak až  o měsíc později na Petra a Pavla. Pak zase bývá pauza, to kvetou lípy. Nicméně i tak jsem v minulém týdnu byl třikrát v lese. Poblíž Ořešína jsem našel pár zelených holubinek, dvě babky, ale žádné hřiby ani koloděje, ani kozáky na místech obvyklých, ba dokonce ani žampiony v místech, kde většinou bývají.
Nad Ivanovicemi jsem sice našel nádhernou muchomůrku růžovku, ale pak již nic (on mi to vybral syn, který tam byl tři hodiny přede mnou), směrem na Bystrc naštěstí bylo pár dalších růžovel, nějaké holubinky révové a ryzci . Petr našel jednoho praváka hodně žampionů a také plno bedel - vše prý v jehličnatém lese . Můj poslední úlovek pak byl krásný, ale jediný pravák, růžovky a holubinky.  Tak tedy lepší to snad bude na Petra a Pavla , doufejme.

Průtrž mračen nad Brnem a dopravní kolaps

16. června 2010 v 10:26
V sobotu 12. 6. 2010 se ve Švábenicích u Vyškova konal sjezd rodáků od padesátníků až po osmdesátníky rozdělených vždy po pěti letech. Bylo to moc pěkné setkání, dobře zorganizované s bohatým programem a výborným obědem, přesnídávkou i večeří. Večer začala hrát dobrá hudba k poslechu i k tanci. Jedinou chybou bylo po celý den hrozné vedro, to však pořadatel nemohl ovlivnit. Můj pohled na západní oblohu však věstil pořádnou bouřku a tak jsem se po osmé se všemi rozloučil a spěchal domů. Lojzík Neckař mi však říkal, ať se na vše vykašlu, nikam teď nejezdím, v klidu si to užiju a odjedu až po půl noci, nebo ještě lépe zde přespím. Později mi poslal e-mail s dotazem, zda jsem v pořádku dojel domů. Moje odpověď stručně popisuje tu hrůzu, co jsem cestou zažil:

Lojzíku díky!
Dojel jsem sice v pořádku, ale byl to horor. Od Rousínova silný déšť, od Rohlenky průtž mračen, v Brně boží dopuštění, stěrače nestačily brát ty proudy vody, skla zamlžená. Až po Masnou jsem jel za nějakými světly zahraničního auta, jehož řidič asi lépe viděl, pak on odbočil a to byla pro mne ruská ruleta ! Potom jsem jel krokem, někteří řidiči zastavili a stáli, já vůl odbočil směrem na Koliště a vidím, že auto přede mnou se nějak divně motá, stáhl jsem okénka a vidím, že se otáčí do protisměru, další auto před ním je pod mostem utopené, je tam alespoň 1/2 metru vody, moje otáčení - proti všem předpisům bylo naprostým hororem, semafory nefungovaly, policajti nikde a na hlavní křižovatce Křenová - Koliště naprosté bezvládí, každý sám za sebe a Pán Bůh za všechny, riskl jsem to poslepu podjezdem pod mostem ke Grandu, tam bylo jen 35 cm vody a naštěstí tato nevnikla do elektriky....Na Moravském náměstí se mi podařilo najet levými koly na nástupní ostrůvek pro tramvaje, pak jsechvíli jel s náklonem do prav, až jsem si to uvědomil a sjel dolů, tak to byl skok s ránou, že jsem měl strach, že jsem prorazil obě levé pneumatiky, na Lidické byl čtvrtmetrové kaluže, projíždějící auta i tramvaje dělaly několikametrové vodotrysky. Pak už to šlo, když jsem dojel domů, tak již jen normálně pršelo. Tolik k mé cestě, měl jsi pravdu, lepší asi by bylo počkat do půlnoci ve Švábenicích a pak bez problémů jet domů.

S pozdravem Luboš

P.S.  Z celé té hrůzy se však objevilo jedno zajímavé zjištění : V situaci, kdy opravdu jde o hubu, tak jdou stranou všechny předpisy, semafory nefungují, policajti jsou schovaní a řidiči musí spoléhat na svůj zdravý rozum. Pak se zbytečně neriskuje, nikdo si nevynucuje přednost, dokonce se toleruje otáčení a jízda v protisměru, řidič s předností počká a nechá kolegu, aby se z toho průseru vymotal, jinak by v tom za chvíli mohl být on sám. Motal jsem se tam asi 5 minut, nikdo tam netroubil, nikdo si neťukal na čelo a nestala se žádná nehoda, ani namáčknuté plechy !
Neříká to něco o tom, že spousta dopravních značek, semaforů a policajtů je  na nic, ono to chce především trochu ohledu ke kolegovi na silnici !!!

Volby

2. června 2010 v 11:01 | Koutný
Volby

Blahopřeji k Pyrhovu vítězství ČSSSD. Před půl rokem jsem varoval Paroubka před volební kampaní vedenou Zeleným polomozkem Tvrdíkem, ten dělal zmatky jako ministr obrany, sliboval USA věci bez projednání s parlamentem, podělal již minulé volby, totálně podělal České aerolinie nákupem zbytečných, drahých letadel, dovedl k bankrotu Aero Vodochody a oni nebyli schopni se ho zbavit, nyní dělal strategii i těchto voleb!
Pan Paroubek nechtěl druhý pokus o předčasné volby v době, kdy měla ČSSD vysoké preference a tyto ještě rostly, ale nic neroste až do nebe.
Topolánek byl snadný cíl a lehce se do něj strefovalo. Nový šéf ODS Nečas není zatím zkorumpovaný a nemá žádné aféry.
Pozornost médií se tedy obrátila oproti Paroubkovi tak, že se stal nepřijatelný pro mnoho lidí, neuměl včas odejít a ČSSD nezvládla včasnou výměnu jako ODS.
Vrcholem nezdaru pak byla nabubřelá prohlášení o bohaté nevěstě, která si bude vybírat z nabízejících se koaličních partnerů. Někteří příznivci mu uvěřili natolik, že vítězství ČSSD považovali za tak jasné, že vůbec nešli volit !!!


Zemanovci

2. června 2010 v 10:57 | Koutný
Zemanovci
Po pravdě musím přiznat, že program této strany jsem považoval za nejlepší a pro mne nejpřijatelnější vůbec ze všech partají, co letos do parlamentních voleb šly. Miloše Zemana považuji za velmi vzdělaného, chytrého a vtipného politika. Jeho někdy hrubší humor mi nikdy nevadil. Dost dobře jsem nechápal, proč se před léty vzdal své role ve vedení ČSSD a ještě méně jsem rozuměl jeho poslednímu návratu v čele nové strany.
Rád bych čtenáři vysvětlil, proč jsem nevolil právě tuto stranu, když mi byla svým programem nejbližší. Zásadně se totiž snažím vyhnout tomu, abych opakovaně dělal stejné chyby. Volební programy a předvolební sliby jsou jedna věc a hlasování ve sněmovně věc druhá, u většiny partají dosti odlišná !
Starší z nás - ti ještě nepostižení sklerózou si pamatují na tzv. Bramberskou aféru, kdy vedení ČSSD včele s Zemanem jednalo s česko-švýcarskými podnikateli o tom, že tito profinancují ČSSD (která tehdy měla hluboko do kapsy) a zato po volbách dostanou důležité úřady ve státní správě, nebo i v politickém životě. Tato dohoda nakonec nebyla realizována, ale pro mne to byla sprostá politická korupce.
Před vstupem do NATO Miloš Zeman tvrdil, že o našem vstupu musí být rozhodnuto všelidovým referendem, jinak tomuto nedá svůj hlas. Všichni dobře víme jak to dopadlo, jen "on si to asi nepamatuje".
Mnozí z nás si dobře pamatují, jak objížděl větší města, řečnil na náměstích a sliboval, že po vítězných volbách, kdy ČSSD bude vládnoucí stranou zahájí velkou protikorupční akci nazvanou
"Čisté ruce". Po volbách si budoucí logický potenciální koaliční partner - lidovci začal natolik vyskakovat, že dva bývalí kolegové z prognosťáku a nyní šéfové protilehlých partají ČSSD a ODS Zeman a Klaus sjednali dohodu o rozdělení moci
nazvanou tehdy jako OPOZIČNÍ SMLOUVA. Tato sama o sobě i s důsledky neustále promílanými v médiích by mi vůbec nevadila. Horší však byla její neveřejná část - ta naprosto zneškodnila jakékoliv plány na odhalení a potrestání tunelářů rozkrádajících národní majetek a na odhalení korupce ve státní správě. Nikdo již se nezajímal kam se ztratily miliardové provize za dostavbu Temelína.
Lidé z nové vlády a vedení ČSSD pochopilo, že i jim se něco podobného bude hodit ! Zapomeňte na nějaká Švýcarská konta a podobné aféry ! Dva velcí pragmatici se dohodli !!!

Když pak letos Miloš Zeman znovu vstoupil do politiky, tak jsem to zprvu považoval za dobrý signál, avšak po té, co jsem zjistil jakými lidmi se obklopil, tak mé nadšení pro tuto novotu pohaslo. Navíc je třeba říci, že oněch pár procent hlasů, které
tato partaj od voličů dostala, tak je odebrala z potenciálních voličů ČSSD a tím, že to nestačilo na 5% potřebných pro vstup do sněmovny, tak tím byla
hodně oslabena celá levice.
Nelze než souhlasit s tím, že lepší by bylo, kdyby Starý chytrý jezevec zůstal ve své noře na Vysočině a zbytečně nechodil se svou kůží na trh.