Květen 2010

Ceny léků

25. května 2010 v 15:38 | Koutný
Ceny léků
Nedávno nám v televizi tvrdili, že proběhne jednání mezi ministerstvem zdravotnictví zastoupeným Úřadem pro kontrolu léčiv a farmaceutickými firmami o snížení cen léků, které jsou v ČR neoprávněně vysoké. Člověk by si řekl, konečně se v tom udělá pořádek, proč stejné léky jsou u nás o 300% dražší než v Turecku ?
Je mi 70 let a za těch 10 let, co jsem v důchodu jsem celkem zdravý a beru pouze slabý lék na zvýšený tlak Agen 5, ten byl celou dobu bez doplatku a tak jsem nic zlého netušil. Tento týden mi došla zásoba léku a tak jsem navštívil ordinaci, sestřička mi napsala recept
na dalších 90 tablet - což vystačí na čtvrt roku. Někdo říkal, že lékárna v Zábrdovicích poblíž Vojenské nemocnice prodává léky bez Julínkova poplatku 30 Kč. Zašel jsem tam a ptal se, zda je to opravdu, bez Julínkova poplatku. Paní magistra, zřejmě majitelka lékárny, blondýna středního věku se špidlatým nosem se na mne obořila, co prý bych nechtěl. Říkám, že ty poplatky v lékárně jsou nelogické, podobně jako by pekař chtěl mimo cenu chleba poplatek 30 Kč. To paní magistru rozčílilo, že ona má právo na poplatek, protože na rozdíl od pekaře na svou práci 5 let studovala. Říkám: Madam tady máte recept a 30 Kč, ale já studoval ještě déle FE VUT
a nikdy mne nenapadlo vybírat nějaký poplatek, v tom studiu to asi nebude ! Vzal jsem si léky, ona něco datlovala do počítače a já odešel. Když jsem již téměř nastupoval do elektriky, tak vidím, že vyběhla ze svého krámu, mává receptem, že ať jí vrátím léky a ona mi dá nazpět recept, nechápu proč a já jí mám nechat těch 30 Kč ?
Za co ? Nasedl jsem a odjel.
Večer v televizi se dovídám, že ministerstvo zdravotnictví není spokojeno s novou úpravou cen léků. Pojišťovny prý snížili jejich úhradu, což mělo být kompenzováno snížením cen od výrobců, to se prý v plné míře nestalo a nastalo další mírné zvýšení cen (cca 30 Kč) a zavedení doplatků i u léků jež byly doposud bez doplatků - jako třeba u léků na tlak ! Nicméně nyní vinu na tomto stavu na sebe svádí jak Ústav pro kontrolu léčiv, tak i zdravotní pojišťovny. Prý během krátké doby bude zjednána náprava, čemuž nevěřil snad ani ten televizní komentátor !
Druhý den je zde telefon z lékárny v Zábrdovicích, mám tam přijít a zaplatit doplatek přes 200 Kč.
Informuji se v lékárně na Purkyňové, zda je na Agen 5 doplatek a kolik to v mém případě na 90 tablet (3 balení po 30) dělá dovídám se, že 109 Kč i se započítaným Julínkovým poplatkem. Naštěstí jsem léky ještě nerozbalil, beru je sebou a jedu do Zábrdovic duševně připravený na nepříjemný rozhovor s majitelkou lékárny. Mám štěstí, místo protivné špidlonosky je tam její příjemná tmavovlasá kolegyně. Ptám se, zda to myslí s tím doplatkem přes 200 Kč vážně, že u nás na Purkyňové je i s Julínkovým poplatkem 109 Kč a já již těch 30 Kč zaplatil. Ona, že ano, to je jejich cena, ale pokud jsem žádné ze tří balení ještě nerozbalil, tak je mohu vrátit, dostanu nazpět recept i těch 30 Kč. Inu rozumní lidé se obvykle domluví.
S receptem jsem tedy jel k nám na Purkyňovu, byla tam jiná mladá magistra podává mi 3 balení po 30 tabletách a říká 145 Kč včetně Julínkova poplatku. Říkám, že u její kolegyně to bylo jen 109 Kč. Ona se znovu kouká do počítače a pak mi nabídne jedno velké balení 90 tablet za 69 Kč včetně poplatku. Souhlasím, poděkuji, zaplatím a beru léky.
Nicméně odcházím s pocitem, že na tom Bordelu, co v cenách léků dělají zkorumpovaní úředníci z Ústavu pro kontrolu léčiv a Zdravotní pojišťovny, existují ještě někteří majitelé lékáren, jejichž chování je velmi blízké hyenám. Při takových maržích se pak lékárny množí jako houby po dešti.
Proboha najde se po volbách nějaká vláda, která v tom udělá pořádek. Nejprve je nutné z Ústavu pro kontrolu léčiv vyházet všechny úředníky, kteří se doposud podíleli na jednání s výrobci o cenách léků. Pak je nutné prověřit, zda noví úředníci nemají nějaké vazby na výrobce (dealeři atd.), pak je třeba, aby tito podali zprávu o svém majetku - za celou rodinu, toto pak pravidelně kontrolovat každý rok, jen tak je možné zabránit korupci. Ceny léků stanovit závazně pro všechny lékárny.
Obchod se zbraněmi, obchod s léky a drogy - to jsou tři největší kšefty na světě v každém z nich
velmi úspěšně podnikají zločinecké mafie.

Kalouskova upomínka

25. května 2010 v 15:37 | Koutný

Vážený pane Kalousku,

obdržel jsem od Vás upomínku k neprodlené úhradě dluhu 121 000 Kč. Ano, dluhy se musí platit ! Dovoluji si Vás však upozornit, že já jsem si nic nepůjčoval !!
Nebyl jsem ten, kdo na Ministerstvu obrany promrhal miliardy za nesmyslné nákupy nepotřebné výzbroje, včetně vadných padáků a nezavinil jsem tedy ani smrtelné úrazy výsadkářů. Nebyl jsem to já, kdo dělal ministra financí a kdo se podílel na tvorbě státních rozpočtů a jejich realizaci se zvětšujícím se státním dluhem během Vašeho vládnutí !!!
Je jistě chvályhodné, že jako předseda nové strany TOP09 chcete nyní snižovat státní dluh. Aby se tak stalo, tak musíte být součástí koalice, jež sestaví novou vládu. Ovšem k tom, aby se tak stalo musíte získat důvěru voličů a to i u těch, kdo nemají sklerózu a pamatují si Vaši předchozí
kariéru.
Dovolte proto, abych Vám navrhl, jak tuto důvěru voličů můžete získat. Nejlepší vůbec bude, když celé vedení TOP09 si vezme ty Vaše podařené padáky a provede skupinový seskok z výšky 4000 metrů.

S pozdravem
Ing. Lubomír Koutný


P.S. Dluhy by měl zaplatit ten, kdo je zavinil !!!