Janotův balíček

21. září 2009 v 11:17 | Koutný
Nárůst státního dluhu je opravdu hrozivý. Požadavky ministerstev se zdají být neomalené a dovedly by brzy tento stát do situace podobné jaká je v Maďarsku, nebo některých pobaltských ministátech, žijících na dluh a hrozící státním bankrotem. V principu je každému rozumnému člověku jasné, že zvlášte v době ekonomické krize je nutné šetřit. Rozpory však jsou o tom, kde se má hlavně šetřit. Ministr Janota připravil balíček úspor a zdá se, že schválením tohoto balíčku podmíňuje své setrvání ve funkci. Jeho balíček je hodně polatný partajní příslušnosti k ODS. Chce tedy především šetřit na sociálních výdajích, zvýšit daně a zdražit věci denní spotřeby, čímž hlavní dopad bude na ty nejchudší - důchodce a rodiny s malými dětmi.
Chápu, že na větší valorizaci důchodů opravdu nejsou peníze, že šrotovné jsou naprosto vyhozenými penězi. Nicméně každému by mělo být jasné, že největší úspory mohou být tam, kde se nejvíce a zbytečně utrácí :
1. Dopravní infrastruktura. Díky televizi dnes víme, že dálnice jsou v ČR naprosto nepochopitelně předražené. Také víme o propojení Ředitelství silnic a dálnic s magistráty velkých měst a provizích 1,5 % proplácené na ruku člena ODS za každou větší stavební zakázku (natočeno TV NOVA v Brně a součást předvolební argumentace exsenátora Zlatušky) u VMO Brno, nesmyslně monstrózní a zbytečná křižovatka Hradecká/Žabovřeská za 11 miliard to dělá 160 milionů, které stačí na zkorumpování politiků i zastupitelů v celém politickém spektru. Při tom stačily dlouhé tunely ze spodních Žabovřesk přímo do Králova Pole na Svitavskou magistrálu, aniž by se zatahovala tranzitní doprava do obytné zóny sídliště a ničilo životní prostředí hlukem, zplodinami a prachem, překračující veškeré zákonné normy, včetě výjímek. Podobně si ŘSD a primátor Bém počínali při rozhodování o dálničním obchvatu Praha-Suchdol. Snažili se výhružkami místní radnici zlomit, aby souhlasila s variantou za 21 miliard ničící životní prostředí v obci a odmítali levnou, ekologicky čistou variantu mimo obec za 11 miliard. Vše si mohli diváci TV ověřit ve velmi zajímavých Černých ovcích, ale podobný pořad o brněnském VMO již odvaha natočit chybí. Ano, opět se jednalo o provize pro ODS. Myslím, že jednání ŘSD a zkorumpovaných úředníkuů na magistrátech má charakter zločinného spiknutí s mafiánskými praktikami.
Neumí li naši dodavatelé, řízeni ŘSD stavět dálnice v evropských cenách, tak je vylučte ze hry a umožněte tyto stavět zahraničním dodavatelům !!! Pak je možné ušetřit pro příští rok 30 miliard.
2. Zdravotnictví. Největší položku jsou léky. Stejné léky však jsou v ČR 3x dražší než v Turecku a některé i dražší, než v bohatém Rakousku. Celý problém je ve zkorumpovaných úřednících na ministerstvu zdravotnictví, kteří schvalují ceny léků od dodavatelů. Je nutné tyto zkorumpované úředníky okamžitě vyházet a noví by měli neprodleně zahájit jednání o snížení cen se zahraničními dodavateli. Lépe dohlížet na korupci lékařů výrobci léků a jejich předepisování.
Zamezit zbytečným investicím. V brněnské dětské nemocnici máme zbytečně vybudovaných více operačních sálů, operuje se na jednom. Některé přístroje (včetně elektrického psacího stroje) byly pět let nevybaleny z bedny a jen jednou za rok se zapisovalo jejich ev. číslo... Zbytečné operace...
Zde se dá ušetřit více jak 30 miliard.
3. Armáda. Naprosto zbytečný nákup transportérů Pandur. Navíc dodavatel nesplinil technické parametry zadání, od smlouvy lze odstoupit ! Naprosto zbytečný nákup transportních letounů CASA, které nesplňují požadavky na dolet, ani na nosnost.
Vůbec třetina vešketé techniky, kterou armáda nakupuje jsou vyhozené peníze. Zatím nikdy nebyla učiněna Studie proveditelnosti, ve které by byla vyhodnocena bezpečnostní rizika tohoto státu a ztoho plynoucí nutná opatření.
Tak například se nakupovaly stíhací nadzvukové letouny pro údajnou obranu vzdušného prostoru. Každý však ví, že mimo krátkou hranici s neutrálním Rakouskem, sousedíme pouze se zeměmi, které jsou členy NATO. Skutečným bezpečnostním rizikem tedy nemůže být válka se sousedy, ale jen ilegální migrace z východu přes zelenou hranici. Na to úplně stačí ke kontrole motorové rogalo, nebo v lepším případě ozbrojený vrtulník. Podobně je to s celou armádou a jejím vybavením, zde naprosto zbůhdarma vyhazujeme miliardy.
Ještě větším luxusem jsou naše zahraniční mise. Jednak jsou v naprostém rozporu se zakládající chartou NATO, které mělo společnými silami chránit své Evropské členy v případě agrese. Jakýkoliv zásah mimo území těchto členů, tím spíše mimo Evropu je zcela nelegální. Navíc dobrodružství v Iráku založené na lži a v Afganistánu hrozí podobným debaklem jak to skončilo ve Vietnamu.
Ano nejvíce miliard by se mělo ušetřit na naprosto zbytečných vídajích pro armádu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama