Září 2009

Janotův balíček

21. září 2009 v 11:17 | Koutný
Nárůst státního dluhu je opravdu hrozivý. Požadavky ministerstev se zdají být neomalené a dovedly by brzy tento stát do situace podobné jaká je v Maďarsku, nebo některých pobaltských ministátech, žijících na dluh a hrozící státním bankrotem. V principu je každému rozumnému člověku jasné, že zvlášte v době ekonomické krize je nutné šetřit. Rozpory však jsou o tom, kde se má hlavně šetřit. Ministr Janota připravil balíček úspor a zdá se, že schválením tohoto balíčku podmíňuje své setrvání ve funkci. Jeho balíček je hodně polatný partajní příslušnosti k ODS. Chce tedy především šetřit na sociálních výdajích, zvýšit daně a zdražit věci denní spotřeby, čímž hlavní dopad bude na ty nejchudší - důchodce a rodiny s malými dětmi.
Chápu, že na větší valorizaci důchodů opravdu nejsou peníze, že šrotovné jsou naprosto vyhozenými penězi. Nicméně každému by mělo být jasné, že největší úspory mohou být tam, kde se nejvíce a zbytečně utrácí :
1. Dopravní infrastruktura. Díky televizi dnes víme, že dálnice jsou v ČR naprosto nepochopitelně předražené. Také víme o propojení Ředitelství silnic a dálnic s magistráty velkých měst a provizích 1,5 % proplácené na ruku člena ODS za každou větší stavební zakázku (natočeno TV NOVA v Brně a součást předvolební argumentace exsenátora Zlatušky) u VMO Brno, nesmyslně monstrózní a zbytečná křižovatka Hradecká/Žabovřeská za 11 miliard to dělá 160 milionů, které stačí na zkorumpování politiků i zastupitelů v celém politickém spektru. Při tom stačily dlouhé tunely ze spodních Žabovřesk přímo do Králova Pole na Svitavskou magistrálu, aniž by se zatahovala tranzitní doprava do obytné zóny sídliště a ničilo životní prostředí hlukem, zplodinami a prachem, překračující veškeré zákonné normy, včetě výjímek. Podobně si ŘSD a primátor Bém počínali při rozhodování o dálničním obchvatu Praha-Suchdol. Snažili se výhružkami místní radnici zlomit, aby souhlasila s variantou za 21 miliard ničící životní prostředí v obci a odmítali levnou, ekologicky čistou variantu mimo obec za 11 miliard. Vše si mohli diváci TV ověřit ve velmi zajímavých Černých ovcích, ale podobný pořad o brněnském VMO již odvaha natočit chybí. Ano, opět se jednalo o provize pro ODS. Myslím, že jednání ŘSD a zkorumpovaných úředníkuů na magistrátech má charakter zločinného spiknutí s mafiánskými praktikami.
Neumí li naši dodavatelé, řízeni ŘSD stavět dálnice v evropských cenách, tak je vylučte ze hry a umožněte tyto stavět zahraničním dodavatelům !!! Pak je možné ušetřit pro příští rok 30 miliard.
2. Zdravotnictví. Největší položku jsou léky. Stejné léky však jsou v ČR 3x dražší než v Turecku a některé i dražší, než v bohatém Rakousku. Celý problém je ve zkorumpovaných úřednících na ministerstvu zdravotnictví, kteří schvalují ceny léků od dodavatelů. Je nutné tyto zkorumpované úředníky okamžitě vyházet a noví by měli neprodleně zahájit jednání o snížení cen se zahraničními dodavateli. Lépe dohlížet na korupci lékařů výrobci léků a jejich předepisování.
Zamezit zbytečným investicím. V brněnské dětské nemocnici máme zbytečně vybudovaných více operačních sálů, operuje se na jednom. Některé přístroje (včetně elektrického psacího stroje) byly pět let nevybaleny z bedny a jen jednou za rok se zapisovalo jejich ev. číslo... Zbytečné operace...
Zde se dá ušetřit více jak 30 miliard.
3. Armáda. Naprosto zbytečný nákup transportérů Pandur. Navíc dodavatel nesplinil technické parametry zadání, od smlouvy lze odstoupit ! Naprosto zbytečný nákup transportních letounů CASA, které nesplňují požadavky na dolet, ani na nosnost.
Vůbec třetina vešketé techniky, kterou armáda nakupuje jsou vyhozené peníze. Zatím nikdy nebyla učiněna Studie proveditelnosti, ve které by byla vyhodnocena bezpečnostní rizika tohoto státu a ztoho plynoucí nutná opatření.
Tak například se nakupovaly stíhací nadzvukové letouny pro údajnou obranu vzdušného prostoru. Každý však ví, že mimo krátkou hranici s neutrálním Rakouskem, sousedíme pouze se zeměmi, které jsou členy NATO. Skutečným bezpečnostním rizikem tedy nemůže být válka se sousedy, ale jen ilegální migrace z východu přes zelenou hranici. Na to úplně stačí ke kontrole motorové rogalo, nebo v lepším případě ozbrojený vrtulník. Podobně je to s celou armádou a jejím vybavením, zde naprosto zbůhdarma vyhazujeme miliardy.
Ještě větším luxusem jsou naše zahraniční mise. Jednak jsou v naprostém rozporu se zakládající chartou NATO, které mělo společnými silami chránit své Evropské členy v případě agrese. Jakýkoliv zásah mimo území těchto členů, tím spíše mimo Evropu je zcela nelegální. Navíc dobrodružství v Iráku založené na lži a v Afganistánu hrozí podobným debaklem jak to skončilo ve Vietnamu.
Ano nejvíce miliard by se mělo ušetřit na naprosto zbytečných vídajích pro armádu.


Stíhači v První světové válce

21. září 2009 v 11:06 | Koutný
Na ČT1 je v pondělí večer k vidění další seriál o letectví. První díl v angličtině nazvaný výstižně :
"První psí souboje" naše televize neznámo proč přeložila jako "První krev".
Hlavním protagonistou soubojů stíhačů tentokrát byl německý trojplošník Fokker Dr. I .
Autoři velmi obdivně hodnotily jeho vyjímečné manévrovací schopnosti a svažili se je vysvětlit trojplošným uspořádáním a malým plošným zatížením. Bohužel tyto věcij sou sice nutné, ale naprosto ne dostačující, pro takové manévrovací schopnosti, přesvědčili se o tom stavitelé replik Fokkera Dr. I, vybavených moderními motory. Tyto repliky byl učiněnými kopyty ve srovnání s originálním Fokkerem Dr.I vybaveným původním rotačním motorem Oberusel a velkou vrtulí, ofukojící křidélka.
Ano, prapříčinou vysoké obratnosti Dr. I byl především velký gyroskopický moment rotujícího motoru a velké vrtule, která ofukovala značnou část křidélek v kombinaci s malým momentem setrvačnosti malého, lehkého a kompaktního Dr.I. Myslím, že laikům stačilo říci tohle.
Lidé znalí fyziky a matematiky pak něco ví o součinu vektorů a také jim dojde, že ona fantastická zatáčka byla možná jen na jednu stranu ! Ti, co znají konstrukční fylozofii stíhacích letounů Fokker pak ví, že většina jejich letounů měla výraznou zadní centráž, což na jedné straně výrazně zvyšuje obratnost, na druhé straně zvyšuje nároky na pilotáž, protože letoun je nestabilní.
Možná bylo dobré také říci, že Dr.I byl ve své době nepřekonatelný na vertikále - díky své velké stoupavosti.

Rozum tentokrát zvítězil

17. září 2009 v 15:09 | Koutný
Dnes opakovaně ČT vysílá mimořádné vystoupení předsedy vlády Fishera . Po půlnoci mu zavolal americký prezident Oama a sdělil mu, že Americký radar se v ČR stavět nebude. Televizní komentátoři se mohou zjančit a zahlcují nás svými bláboly. Jediné rozumné, co z toho člověk slyší je závěr NATO, že v Evropě se budou financovat pouze projekty zajišťující obranu proti reálnému nebezpečí.
No, tomu se říká pokrok, takže již nebudou vyhazovány miliardy na úplné nesmysly a hlavně se již dále nebude prostým lidem lhát, že ten radar u nás a antirakety v Polsku měly sestřelovat rakety ze Severní Koreje a z Iránu letící na USA.
On totiž i žáček základní školy, který jednou viděl glóbus se nestačil divit, že by ti Korejci stříleli na USA přes celou Asii, Evropu a Atlantický oceán, když přes Tichý oceán je to 4x kratší vzdálenost. Ti, co již měli fyziku a nehráli v hodině karty, pak dobře ví, že mezikontinentální raketa odpálená východním směrem je urychlena rotací země a tak uletí mnohem dále, nebo unese mnohem více, než ta co by ji nějaký vůl odpaloval západním směrem.
Takže každému rozumnému člověku muselo být jasné, že celý systém neměl sloužit proti raketám z Iránu a Koreje, ale proti zbytkům Ruských raket v případě preventivního jaderného útoku USA (detaily si můžete přečíst ve vojenské doktríně USA).
Naštěstí dnes v USA již nemáme za prezidenta Jirku Mladé Křoví, který šel na ruku vojensko průmyslovému komplexu, bez ohledu na to, co to bude stát a jaká to přináší rizika.
Dnes je prezidentem Obama, který se snažií zbytečná rizika nevyvolávat a finance investovat tam, kde je jich zapotřebí. Takže celkem logicky se snažil o rozumnou dohodu s Ruskem. Zdá se, že se s Putinem rozumně dohodli a je to ve prospěch lidem v Evropě i Americe.
Někomu může být právem líto těch zbytečně vyhozených milionů na oblbování našich lidí, pořezaných srnek o zátarasy v brdských lesích. Někdo dokonce polituje některé naše politiky prosazující radar proti naprosté většině národa.
Ovšem i u nás existují lidé, kteří se s fakty těžko smiřují. Celou dobu nám lhali a dofali, že jsme prosťáčkové, kteří uvěří každému nesmyslu pokud jej bude opakovat Spící Kníže Pán, Krasoblábolil exprezident Havel, nebo zanotuje Rusovlasá Pěnice. Ještě nedávno se spojili na napsání ubohého dopisu prezidentovi USA, požadující instalaci radaru u nás. Dost to připomínalo známý Zvací dopis z r. 1968. Proto tyto lidi nemohu litovat, zaslouží jen schovívavý úsměv a dobře si zapamatovat jak lžou a za kterou partaj budou kandidovat v příštích volbách. Doufám, že naši lidé nezapomenou a ve volbách jim to spočítají. ČSSD je nyní proti rozpuštění sněmovny a listopadovému termínu předčasných voleb. Myslím, že nyní po zrušení výstavby radaru právě promeškali mimořádně výhodnou konstelaci s velkou šanci na vítězství.

Pro ty co se zajímají o fakta, co by přinesl za rizika samotný radar a především pak sestřelená hlavice, doporučuji si přečíst můj článek na rejpalek.blog.cz prosinec 2007 Americký radar v Brdech

UFO nad Brnem

7. září 2009 v 11:35 | Koutný
Pátek 4.9.2009 večer 22 hodin 22 minut. Máme před soutěží na Medlánkách a tak se zajímám o počasí. Dívám se, zda již definitivně přestalo pršet a nezačal foukat vítr. Ne, vše je zatím v pořádku, protože je polojasno a téměř bezvětří, chodníky již začánají osychat. Podívám se na oblohu směrem na jihovýchod a nevěřím svým očím. Nad Brnem tančí neznámé svítící objekty valčík. Říkám si, že to budou dopraváky vyčkávající na okruhu před přistáním na Tuřanské letiště, ale pak se nestačím divit, objekty chvíli zůstávají stát na místě, to dopravák neumí. V jednom okamžiku jich vidím pět, každý se skládá ze čtyř různobarevných světel, držících si přesně vzájemnou polohu. Volám vnučku a běžím pro fotoaparát. Maruška se kouká a říká, to asi budou vrtulníky a že i ona si to vyfotí. Než si vše připravím a správně nastavím na noční snímek, tak některé objekty zmizí, jiné zůstaly, kupodivu se zastavují na místě, zdánlivě svisle stoupají a pak se zase pohybují do stran. Konečně fotografují. Jako naschvál mi do toho bliká blesk. Jeden smímek roztřesu, další dva jsou dobré, ale objekty jsou malé, sotva viditělné. Marušce to fotí večer jen černobíle a je zklamaná, že již jsou vidět jen dva objekty a dost daleko, takže jsou mrňavé. Podrobně sleduji, co jsem nafotil a nestačím se divit. Mimo malé objekty je také vidět velký mlhavý kruhový objekt - mateřská loď.
Druhý den diskutujeme, co to asi bylo ? Onen velký objekt, který jsme očima vůbec neviděli, to mohl být měsíc blízko úplňku, schovaný za mrakem a zviditelněný dlouhou expozicí. Mohl, ale nebyl, při podrobném průzkumu snímku zjišťuji, že měsíc je trochu vidět v zákrytu za smrkem zcela v pravo nahoře smímku. Co to tedy bylo ? A co ty malé objekty ? Maruška říká, že snad to byly modely - horkovzdušné balony. Ovšem na každém by musely být čtyři různobarevná světla ! Nevím kdo by dělal takových pět modelů balonů, aby je v noci vypustil a ztratil...Takže záhada UFO nad Brnem není zatím dostatečně vysvětlena. Rád bych znal názor dalších pozorovatelů této zajímavé podívané.

Pro seriozní zájemce bych asi měl upřesnit ověřená data : pozorování bylo z horních Žabovřesk (Záhřebská 33),
objekty se objevily na jiho východě cca 20 až 30 stupňů nad horizontem. Nemám v úmyslu si něco vymýšlet, proto nemůžu nic říci o výšce a vzdálenosti, stejně jako i o rychlosti a velikosti objektů. Zkušený pozorovatel dobře ví, že toto nelze v noci vůbec zjistit. Po zralé úvaze také musím připustit, že i takový dopravní letoun, pokud poletí ve stejné výšce směrem přímo ke mně se mi v noci bude jevit jako by na místě stoupal a naopak při letu ode mne jako by klesal. Jediné, co mohu upřesnit je fakt, že některý z objektů se mi zdánlivě ztrácel v oblacích a to by mohlo něco říci o výšce a vzdálenosti.