Duben 2009

Fotbal

22. dubna 2009 v 14:51 | Koutný

Ten náš fotbal !!!
Ještě dlouho budou fandové fotbalu vzpomínat na parádní podívanou pohárováho zápasu Chelsea - Liverpool, ano byl to zážitek na jaký se hned tak nezapomíná, něco podobného oba aktéři předvedli již před několika roky ve finále. Pamětníci si pak vzpomenou na fotbalovou fantazii Real - Benfica.

Naopak nad výkony českého národního týmu pod vedením trenéra Rady by člověk zaplakal. Každý ví, že doba, kdy v záloze byli Nedvěd, Poborský Šmicr a Rosický je pryč. Kdysi perfektní brankář Čech po úrazu hlavy střídá dobré zákroky s fatálními kiksy. Ale tento trenér nic nevymyslel, on dělal dříve pouze Podržtašku Brucknerovi a podle toho to vypadalo. Autorita také žádná a tak nakonec po prohraných zápasech kvalifikace si hráči uspořádali mejdany s prostitutkami. Bafuňářům to však nevadilo, to prý již bylo v čase osobního volna hráčů ! Naštěstí se ozvali sponzoři, kteří dají na volání lidu více, než zkorumpovaná směčka vládců našeho fotbalu.
Kvalifikace je již asi v háji. Tím spíše by měl nový trenér postavit nový repre tým z mladých hráčů, především z domácí ligy, kteří ještě nejsou zkaženi velkými penězi a mají zájem dobrými výkony si udělat jméno ve světě, aby pak přišla velká nabídka od zahraničního klubu. Takto vždy vznikl tým, který udělal dobrý výsledek na ME.
Výprodej mladých hráčů v dorosteneckém věku do zahraničí, aby tam pak seděli na lavičkách, je zločin proti fotbalu páchaný klubovými bafuňáři, kteří vidí jen okamžitou sumu za přestup, místo toho, že by počkali na větší peníze z úspěhů klubu, ke kterým by mladé talenty pomohly v evropských pohárech.
Taková Ostrava vždy platila za líheň talentů, ale ani ona nemůže bez úhony přežít takové pouštění žilou, jakým bylo prodání Svěrkoše a Galáska. Odnesl to dobrý trenér Večeřa, kterému bafuňáři rozbili tým i celou pracně budovanou koncepci. Totéž se po mnoho let děje v Brně. Ani Slávia se nemůže pořádně probrat po odchodu svého nejlepšího střelce Necida, avšak její prohra se sestupem ohroženým Kladnem (podobně i Brna, které kolo před tím porazilo nejlepší tým jara - Jablonec) již na dálku zavání odprodejem bodů pro potřebnější !!! Nebylo by to nic nového, podobné aféry se u nás vždy zametají pod koberec.

ODS a Václav Havel

21. dubna 2009 v 15:28 | Koutný
Exprezident Václav Havel se nechal slyšet, že ODS pod vedením M. Topolánka se mu mnohem více líbí než ta v době, kdy ji vedl Václav Klaus. Bdyby bych byl škodolibý, tak bych řekl: DOBŘE JIM TAK, NIC JINÉHO SI NEZASLOUŹILI !
Ten, kdo nemá sklerózu si jistě pamatuje, že kdykoliv Václav Havel projevil svoji náklonnost k nějaké politické straně, tak tato velmi brzy skončila v propadlišti politických dějin. Asi má ODS opravdu na kahánku !

Digitalzace televize

17. dubna 2009 v 15:40

Digitalizace televize
Již dva roky jsou diváci televize masírováni spoty vychvalujícími výhody digitální televize. Celá akce má dvě dimenze :
1. Digitální přenos opravdu umožňuje vstup na mediální trh pro spoustu dalších TV a velké obchodní možnosti pro ně. Ovšem naprosto nechápu, proč za tyto možnosti nových soukromých subjektů má platit občan tím, že si musí koupit nějaký setbox, či dokonce nový televizní přijímač. Jsme asi národem ovcí, že si toto necháme líbit !
2. První zkušenosti s digitalizací v Brně naprosto popírají propagační řeči, že se zvýší kvalita obrazu pro diváky. Ve vlastním TV přijímači je vše dále analogové a v některých případech i u zákazníků kabelové televize lze sledovat podstatné zhoršení obrazu.
Zvýšení počtu TV stanic nepřispívá k lepší zábavě, nebo získání potřebných znalostí diváků. Dříve, když byl pouze jeden kanál, tak bylo naprosto samozřejmé, že v hlavním sledovacím čase, hned po zprávách byl vysílán zábavný pořad zajímavý pro většinu diváků (buď opravdu dobrý film, profesionálně dokonalý seriál, nebo důležité mezinárodní sportovní utkání). V současné době je to tak, že v úterý si můžete vybrat ze čtyř zajímavých pořadů na různých stanicích, ale v pátek nemá smysl přijímač vůbec zapínat, na žádné stanici není pořad na který by se člověk mohl dívat.
ČT stejně jako i jiné stanice ráda informuje o živelných katastrofách, teroristických akcích a průmyslových haváriích. Čím více mrtvých, tím lépe, tím vyšší bude sledovanost. Živelné katastrofy nelze vysíláním ovlivnit. Teroristické akce však bez publicity se naprosto míjí účinkem. U průmyslových havárií lze podstatně snížit počty obětí, které umírají, nebo mají trvale poškozené zdraví po té, co se lidé nadýchali jedovatých plynů. Naprosto primitivní, ale velice účinnou ochranou je mokrý kapesník pře nos a ústa, umožňující bezpečně opustit zamořený prostor. Nebezpečí hromadných úmrtí po haváriích chemických provozů a úpraven vody je mnohonásobně vyšší, než při havárii jaderné elektrárny. Avšak onen jednoduchý způsob záchrany životů ČT odmítla zveřejnit ! Ano, chápu, přišla by o potenciálně velkou šanci na zvýšení sledovanosti.

ČT nedodržela své sliby o snížení doby reklam, jež vyhlašovala při posledním zvyšování poplatků. Rada pro ČT toto toleruje, místo toho, aby na ČT uvalila patřičné sankce.
Poslední výzkumy konečně seznámily širokou veřejnost s negativními vlivy elektromagnetického na zdraví zvířat i člověka. Toto jíž dávno věděli všichni rozumně uvažující lidé. Dnes je to zatím jen veřejnosti předkládáno v souvislosti s vedením velmi vysokého napětí. O jiných napětích se nemluví, protože provozovatelé přenosových soustav by měli velké problémy s případnými žalobami poškozovaných občanů. Samozřejmě, že škodlivé účinky na zdraví mají i jiná napětí a frekvence. Další televizní stanice a jejich vysílače podstatně zvýší škodlivý elektromagnetický smog.
Takže zcela logicky ve státě, kde jsou zaručeny právní jistoty, by neměly existovat žádné konsecionářské poplatky, naopak televizní a rozhlasové stanice by měly platit občanům (třeba formou vyšší daně z obratu do fondu na léčku škod na zdraví, způsobených z elektromagnetického smogu).

L. Koutný

Blokové čištění

17. dubna 2009 v 15:37 | Koutný
Blokové čištění

my občané bydlící v Žabovřeskách na Záhřebské máme soustavně se opakující problém s příslušnou referentkou na UMČ Žabovřesky a s pracovníky ASA, provádějícími čištění hlavní komunikace a odmítajícími vyčistit i přilehlé parkoviště, přestože na cedulích oznamujících termín a rozsah čistění je uváděno Včetně parkovacích zálivů. Prosím vás ať mi ta osoba konečně řekne, co ona u nás vlastně myslí těmi parkovacími zálivy, když ne parkoviště. Nic jiného zde nikde není !!!
Ukázal jsem rozmístění značek se zákazem parkování a doprovodným textem profesionálnímu řidiči jezdícímu jako TIR a ptal se ho, co si o tom myslí a co vlastně má být čištěno. Jeho odpověď cituji : Celý život jezdím po Evropě, ale takový bordel jako tady jsem dosud nikde neviděl. To rozmístění značek s takovým doprovodným textem mohl vymyslet jen naprostý idiot, nebo někdo, kdo rád šikanuje řidiče.
Ano značky sice ukazují, že čištěna bude jen hlavní silnice, bez parkoviště. Ale tučně vytištěný text uvádí Včetně parkovacích zálivů. Před pěti roky jsem byl na dovolené na Krétě, po návratu jsem zjistil, že mi chybí mé auto zaparkované před domem. Sousedi mi řekli, že ráno bylo blokové čištění a auto mi bylo odtaženo. Ještě jsem stačil udělat pár fotek značení, než bylo toto odstraněno. Byl jsem překvapen, protože v Žabovřeském zpravodaji byl uveden zcela jiný termín blokového čištění. Chtěl jsem vědět, kde své auto najdu, Pracovnice na UMČ Žabovřesky mi udala nepravdivou informaci o sběrném parkovišti (prý naproti nemocnice v Bohunicích), nakonec jsem své auto našel sice v Bohunicích, ale až na konci za mostem a nájezdem na bývalou VC. Tam jsem musel zaplatit cca 1200 Kč, než jsem si mohl auto odvézt. Požadoval jsem úhradu této částky po UMČ Žabovřesky.
Příslušná pracovnice toto odmítala a z její korespondence bylo zřejmé, že nezná dobře vyhlášku. Teprve po mé stížnosti na tuto osobu a zásahu starosty mi byla příslušná částka vrácena.
Podobnou zkušenost mělo více majitelů aut na našem parkovišti, takže když vidíme takto rozporuplné rozmístění značek, odporující textu na nich, tak téměř všichni své vozy převáží jinam, aby parkoviště uvolnili, ale to pak stejně vyčištěno není. Nic nepomohou žádosti přímo u pracovníků ASA provádějících čištění, oni parkoviště čistit nebudou i když sami tam dali ceduli Včetně parkovacích zálivů. Ví, že je to nesmysl, ale ať prý si to vyřídíme na UMČ Žabovřesky. Zajímavé je, že ona věta o parkovacích zálivech na značkách v jiných ulicích vůbec není !!!
Takto tedy pracuje úřednice UMČ Žabovřesky a pracovníci ASA - všichni placení z našich daní. Ona ta dáma, buď nezná situaci na Záhřebské, nebo nezná vyhlášku, nebo ráda šikanuje občany ve své městské části. Snad bychom si za naše peníze zasloužili, aby tu práci dělal někdo, kdo jí rozumí a nebude zbytečně šikanovat občany. Pokud si UMČ dá inzerát jistě se najde dost zájemců o tuto práci, pokud by se nikdo nenašel, pak jako důchodce to budu rád a pořádně dělat.

L. . Koutný

Šrotovné a jiné léčby ekonomické krize

15. dubna 2009 v 15:49 | Koutný
Naše vláda projevila značnou dávku bezradnosti při řešení ekonomické krize. Její nečinnost vydával předseda Topolánek za cnost a v jeho případě měl možná i pravdu. Již v dřívějším článku jsem se pokusil o jakýsi matematický model pro ekonomiku a její chování. Naprosto nejbližším se jeví polára letounu. Pokud ekonom nemá potřebné znalosti problému a skutečného stavu ekonomiky svého státu, pak neodbornými zásahy může nadělat více škody, než užitku. Je-li ekonomika zdravá a má li jisté finanční rezervy, pak se chová podobně jako letoun se správnou polohou těžiště ve velké výšce.
Je-li pilot začátečník, bez potřebné praxe a vlétne do mraků, neumí létat podle přístrojů, pak se mu může snadno stát, že nejen ztratí orientaci, ale při větší turbulenci se může dostat i do nezvyklé polohy, kterou neumí vybrat. Nesprávný způsob řízení pak může mít za následek katastrofu. Proto instruktor žáčkovi říká : máš li velkou výšku a ztratíš orientaci v mracích, nevíš v jaké jsi poloze, tak vytáhni klapky a pusť řízení, letoun sice ztratí hodně výšky, ale zpravidla sám vše vybere. Ano, to je dobrá rada pro úplné blbce. Není li však dost výšky, pak je z toho kraxna.
Dobrý pilot umí nezvyklou polohu rychle vybrat správným zásahem do řízení a předchází jí letem podle přístrojů. Některé moderní stíhací letouny dokonce nespoléhají na dokonalost drahého pilotního výcviku a mají zařízení pro automatické vybírání nezvyklých poloh, pak stačí stisknout příslušný knoflík jako např. v letounu Mig-23.
V Ekonomice je to podobné, dobrý ekonom znalý stavu své ekonomiky ví, zda drobné turbulence si vyřeší trh sám, nebo zda je to vážné natolik, že je nutný radikální centrální zásah. U Neználka vše vyřeší neviditelná ruka trhu, nebo přijde kolaps.

V některých zemích vidíme, že se zavedlo šrotovné a tím se na určitou dobu zvýšil odbyt automobilů, že to funguje potvrzují zaváděné pracovní soboty ve Škodě Mladá Boleslav. Toto nesystémové opatření výrazně krátkodobě pomáhá zvýšit zaměstnanost v automobilkách. Smutné je, že stát za to od nich nic nechce. Rozumné by bylo vše podmínit inovacemi - například požadavkem do půl roku předložit projekt elektromobilu na palivové články s řízením trakce na el. motory (každý zvlášť pro každé kolo) a s rekuperací při jízdě z kopce, nebo při brzdění. Současně s požadavkem na úpravu stávajících modelů tak, aby jejich spotřeba paliva se snížila o 30%. Ale praxe je taková, že škodovka dále již 30 let vyrábí svá auta ze kterých v bouřce, nebo v zimě při plískanici řidič před sebe vůbec nevidí pro neustálé pocení skla, které nelze odstranit ani při zapnutém topení a nastavení vše na čelní sklo. Spolujezdec má při tom sklo před sebou již dávno čisté. Nepomáhají reklamace, vše se odbývá poukazem na soulad se schváleným typem. Takové fabrice by se nemělo pomáhat, taková zaslouží přísné sankce za hromadné ohrožování bezpečnosti na silnicích !!!
Takže mohu dnes doplnit, že naprostou pravdu má ministr Kalousek, který říká, že je to velké svinstvo, podobně by textilky mohly žádat zavedení hadrovného, porcelánky a sklárny střepného, nábytkárny hoblinového atd. Na zisky některých soukromých firem mají platit všichni daňoví poplatníci a firmy nemusí dělat žádné inovace, aby zvýšily svou konkurence schopnost, naopak ještě více zleniví.

Za daleko učinnější zásah bych považoval snížení ceny elektrické energie pro všechny. To by opravdu bylo snížení nákladů pro všechny podnikatele i pro domácnosti. Nebyl by to velký problém protože stát vlastní přes 60% akcií ČEZ.
Opět zjišťuji, že se svým nápadem nejsem sám, ale nyní se k němu hlásí i lidovecký šéf Čunek.


Kimovy rakety

14. dubna 2009 v 14:59 | Koutný

Kimovy rakety - strach má velké oči
tři týdny před vypuštěním první severokorejské umělé družice byly ve znamení protestů USA, Japonska a několika dalších zemí. Japonsko navíc uvedlo do pohotovosti svou protiraketovou obranu.
Naši televizní komentátoři dokonce z neznalosti napřed tvrdili, že Japonci raketu s družicí sestřelí, později slevili na informaci, že protiraketová obrana zničí trosky rakety v případě její poruchy a zabrání jejím dopadům na Japonsko...
Hlavním argumentem protestů bylo tvrzení, že se jedná o test mezikontinentální rakety, schopné donést jadernou nálož až na území Aljašky. Tento argument je sice pravdivý, ale i u prvních raket které vynášely ruské sputniky i americké, nebo čínské družice se vždy jednalo o upravené, původně vojenské balistické rakety, určené k nošení jaderných náloží. Málokterá země si totiž může dovolit vyvíjet raketu jen pro vědecké účely, jakým je vypouštění družic. Na výdajích pro armádu se však nikde tolik nešetří.
Není třeba si dělat žádné iluse o Kimově diktátorském režimu. Na druhou stranu je mu jistě jasné, že jeho raketa je málo spolehlivá, moc toho neunese a zdecimovaná severokorejská ekonomika ji stejně jako i jaderné pumy nemůže produkovat ve větším množství. Ať je Kim jakýkoliv. snad není úplně blbý, aby si nespočítal, jak by to dopadlo, pokud by svou raketu na USA poslal. Během pár hodin by pak jeho stát přestal existovat.
Takže mnohem nebezpečnější pro USA a jejich spojence je dnes Afghánistán hrozící ostudou podobnou, jakou utrpěli Američané prohranou válkou ve Vietnamu a vůbec největším rizikem je Pákistán. Tamnější vojenský režim byl sice po dlouhá desetiletí věrným noslehem USA, ale muslimské obyvatelstvo ho má již dlouho plné zuby a je otázkou jak dlouho se bude dařit jednoho nosleha nahrazovat druhým, nebo zda se lidé neobrátí k jim nábožensky a nyní již i ideově přijatelnějším teroristům z Talibánu a Al Kaidy. Pakistáncům USA tolerovaly výrobu atomové bomby a ten ji má ve větším množství a tak průšvih by mohl být mnohem větší.
O těchto rizikách se však v naší televizi nemluví, o to jsou však hrozivější. Pro Ameriku je typické, že si vždy myslí, že nepřátelé jejich nepřátel jsou jejich přátelé. Pak se to zvrtne a mají na krku průšvih. Takto před časem pomáhali Sadámovi proti Iránu a dodávaly mu nejen klasické zbraně, ale i chemické zbraně, které on pak použil nejen proti Iránu, ale i proti obyvatelům vlastní země - proti Kurdům. Brzy může být mnohem větší průšvih - Pakistán.
Nejen USA, ale i celému světu by asi velmi prospělo, kdyby se všem měřilo stejným metrem.


L, Koutný

Šikana

1. dubna 2009 v 15:43 | Koutný

Šikana a střelba ve školách (aneb, jak jsem také mohl zabít)

Společnost v Americe i v Evropě je dnes šokována sériemi vražd školáků a pedagogů, které jsou činem jejich spolužáků. Všichni se najednou ptají, jak je to možné, kde jsou příčiny takto brutálního jednání mladých jedinců. Pokusím se na to odpovědět příběhem z vlastní zkušenosti.
Vyrůstal jsem na vesnici. Švábenice měly tehdy jen starou třítřídní školu pro první až pátý ročník.
Patřil jsem mezi nejlepší žáky a ředitel školy Kadlec si mne občas vypůjčil z druhé třídy, aby demonstroval čvrťákům, že umím násobilku lépe než oni. Matka byla s TBC v sanatoriu, vychovávaly mne babička a teta, měl jsem zakázáno se bít a že nikdy nesmím dát první ránu.
Šestou, až osmou třídu ZŠ (měšťanku, jak se tehdy ze setrvačnosti říkalo) jsme museli absolvovat v Ivanovicích na Hané, společně s místními a s dětmi z Dětkovic, Medlovic, Málkovic, Rybníčka, Hoštic-Heroltic a Chválkovic. V Ivanovicích byly pro každý ročník tři třídy značené A,B,C. Zatím, co ve třídách B a C bylo vždy více chlapců a dívek ze stejné vesnice pohromadě, tak ve třídě A jsem byl jediný hoch a dvě dívky ze Švábenic. To mělo velký vliv na vytváření klimatu ve třídě. Již v prvních dnech se chlapci rozdělili na skupiny, dle toho odkud přišli. Zůstal jsem sám v novém prostředí a jistě to na mne působilo velmi depresivně. Již druhý den o velké přestávce přišel za mnou jistý domácí Muller a naprosto bezdůvodně mi sedícímu v lavici dal facku. To se pak opakovalo každou velkou přestávku po dobu jednoho měsíce. Asi to na mně bylo poznat i doma a tak otec, který byl externí montér se ptal, co se semnou děje. Velice jsem se styděl, ale nakonec jsem mu řekl pravdu. On se zamyslel a pak řekl : "stěžovat si ve škole nemá smysl a já si ani na to nemohu vzít volno. Musíš si to vyřešit sám. Jsi velký a dost silný na to, abys se nechal mlátit. V pondělí o přestávce neseď a hned se postav, když dostaneš jako první pořádnou ránu, tak budeš zase bitý. Nesmíš čekat, když zase na tebe půjde skoč hned na něj a pořádně jej zmáčkni, pak ti dá pokoj." A tak se to stalo, v pondělí o velké přestávce přišel Muller, aby mi dal opět nějakou tu pořádnou facku, já jsem však již stál připravený a když se on rozmáchl k úderu tak jsem na něj skočil, chytil rukou za krk a pořádně jej zkroutil, držel jsem jej pořád, až ten chudák již jen třepal nohama (měl jsem strach, že když jej brzy pustím, tak mne zabije). Jekot holek přivolal třídního učitele, ten mne z Mullera odtrhl, prohlásil, že jsem gauner a ho mohl zabít, že proto dostanu trojku z chování. Stal se zázrak a vystoupil Ivanovšťák Ruda Plachecký, který třídnímu řekl: pane učiteli, to není spravedlivé. Ten Muller každou velkou přestávku přijde a dá Lubošovi velkou facku, já bych si to také nenechal líbit. Ta trojka z chování sice nebyla, ale pro třídního jsem na další tři roky byl naprosto odepsaný, zato Muller se změnil, snažil se vetřít do přízně a lákal mne na společnou stavbu modelu kluzáka...
Podobné je to ve školách i dnes. O šikanování některých žáků učitelé a vedení školy nechce nic slyšet. Je-li stížnost, zpravidla se zamete pod kobereček, nebo se doporučí rodičům postiženého dítěte, aby změnili školu. Problémy se v počátku nikdy neřeší. Nemá-li šikanovaný dost síly, aby se vzepřel, pak má smůlu a pocit křivdy si sebou nese celý život.
Rozdíl oproti letům padesátým je však v tom, že v televizi vidí šikanovaný hoch nějaký zoufalý čin duševně narušeného hocha, který vše řeší střelbou do kantorů a spolužáků. Pak jsou zde i naprosto ujetí mladíci s touhou realizovat své mindráky a inspirace z akčních filmů, buď si opatří zbraň, nebo na internetu najdou návod na zhotovení bomby. Pokud se tak stane a je z toho masakr, pak je to nejlepší pořad vedoucí ke zvýšení sledovanost pořadu TV. Ano redaktoři některých médií jsou hyeny !!! To jsou hlavní důvody, proč jsou masakry ve školách stále častější.

To, co platí ve školách mezi puberťáky, to platí i mezi dospělými a také ve vztazích mezi národy. Druhá světová válka byla přehlídkou mnoha zvěrstev na bezbranných lidech. Šest miliónů Židů bylo povražděno v koncentrácích a nebyli tam jen Židé, ti však dobře pochopili, že nějaký apel na svědomí lidstva jim nepomůže, že potřebují vlastní stát ve kterém se mohou bránit. Po válce tedy chtěli založit Izrael. Některé mocnosti byli proti, Anglie chtěla, aby na tomto území byla rovnováha mezi Židy a Palestinci, nebyla nouze o potopenou loď s přistěhovalci. Židé prosadili vznik státu Izrael terorem se zbraní v ruce a nezastavili se ani před sestřelením letadla s generálním tajemníkem OSN. Další historie izraelsko/arabských válek je již dosti medializovaná. Proč se tedy nyní divíme, že Palestinci mají své teroristické organizace bojující za vlastní stát. Vždyť prosbami se nikdy ničeho nedosáhlo, právo existuje v tomto světě jen tehdy, pokud je síla, která je prosadí.
A pak zde máme typický paradox : dřívější šéf teroristů vytvoří politickou stranu, začne vyjednávat a nakonec dostane Nobelovu cenu míru. Nebo mafiáni a mezinárodně hledaní teroristé z Kosova se stanou představiteli nově vzniklého státu - ten vznikl pod záminkou zamezení srbské genocidy, ale velící kanadský generál po ukončení své Kosovské mise znechuceně prohlásí : "Bombardovali jsme špatnou stranu konfliktu".