Únor 2009

Běžky

2. února 2009 v 11:51 | Koutný

Běžky KRUK a SKOL
Lyžuji od svých 4 let, tedy úctyhodných 65 let, dříve na sjezdovkách, posledních 30 let však hlavně na běžkách. Asi v roce 2003 jsem si v norské prodejně v Brně na Purkyňové koupil za rozumnou cenu 800 Kč běžky KRUK . Výrobce nebyl uveden. Jsem letecký fanda a tak vím, že KRUK je jméno polského zemědělského letadla - předpokládal jsem tedy, že se jedná o polský výrobek. Poprvé jsem tyto lyže vyzkoušel za krásného počasí na Vysočině v okolí Fryšavy. Teplota byla kolem nuly, tak jsem namazal červeným voskem SKIVO pro teploty od -2 do +20 C (koupeno před 30 roky za pouhých 3,50 Kčs). Byly protaženy pěkné strojní stopy od Ski hotelu. přes Vlachovice, Medlov, Kadov, Fryšavu atd. Z Fryšavy jsem vyjel úvozem po značce směrem na Medlov, když jsem byl úplně na vrcholu kopce a rozjel se dolů, tak mne mile překvapila velká rychlost nových lyží. V půli kopce přede mnou byl nějaký lyžař a za chvilku, ještě před hrází rybníka jsem jej předjel. Mladík se ptal, čím to mám namazané, že mi to tak rychle jede. Ukázal jsem mu SKIVO a on kroutil hlavou, tím to asi nebude, musíte mít výbornou skluznici. A měl, mnoho let Kruky výborně sloužily. Poslední dva roky však v okolí Brna bylo málo sněhu a já tyto výborné lyže poničil o kameny v okolí Útěchova tak, že hrany jsou zcela pryč a i na ploše skluznice je tato místy prodřená až na dřevo.
Nastal čas, kdy je nutné koupit nové běžky. Po novém roku tedy obcházím prodejny a sháním běžky KRUK o délce 205 cm.. Někde tuto značku vůbec neznají, jinde varují, že je to šmejd a nelze je pořádně namazat. Oponuji, mám své zkušenosti a nedám na KRUK dopustit. Nakonec v pondělí 12. 1. zjišťuji, že u Lábusa v Žabovřeskách u Vágnera na České běžky KRUK mají. Barvy jsou jiné, ty moje staré jsou modro stříbrné, ty nové červeno modré, bohužel v obou prodejnách jen o délce 195 cm, což je pro mne málo. Prodavačka nabízí jiné červené o délce 210 cm značky SKOL, dovídám se, že snad se jedná o stejnou konstrukci, když někteří lidé z původní firmy KRUK odešli a založili novou firmu SKOL a dělají prakticky stejné běžky pod novým názvem. Moc se mi to nezdá, ale nakonec ty běžky za 799 Kč kupuji, zároveň si beru i vázání NORDIC 75 za 175 Kč, které hned doma montuji. V neděli chci jet na Vysočinu, na internetu je informace o výšce sněhu na Novoměstsku zmatečná (Nové Město 16, Fryšava 6 cm) a tak beru staré Kruky, abych nové lyže nepoškrábal. Obavy byly zbytečné, fantastické počasí. výborný sníh, hezké stopy a na Rokytnu asi 20 cm, stejně jako i na Vlachovicích a Skleném. Lituji, že jsem si nevzal nové běžky. Za necelý týden v pátek již je beru. Je pod mrakem teplota na zastávce byla +1, na Třech Studních -20 C, mám opět namazáno červeným SKIVO, stejně jako i někteří další běžkaři. Zatím, co oni se pohybují po sněhu normálně, mně po dvou krocích lyže podkluzují dozadu a připadám si jako koza na ledě. S nesmírnou námahou se tedy vyškrábu na kopec a sjíždíme směrem na Tři studně, s kopce na přemrzlém sněhu nové běžky jedou velmi rychle, v prašanu u lesa však to pořádně nejede a vyloženě tahá za nohy ! Pod kopcem na Sklené nemohu udělat pořádný krok. Mažu tedy znovu a při roztírání dlaní zjišťuji, že vosk ze skluznice mizí a zůstává mi na rukách. Mažu znova a již nerozetírám. Po dvou krocích je skluznice zase holá. Doma odmašťuji pod vázáním napřed lihem, pak nitroředidlem. Nic nepomáhá. Asi jsem koupil zmetek a musím varovat všechny další potenciální kupce. Zajímá mne názor výrobce z Dražic - budu ten krám reklamovat !!! I kdyby mi vrátili peníze, tak otrávený pobyt na Vysočině a ztracený čas mi nikdo nenahradí.

Podařilo se mi na internetu objevit výrobce běžek SKOL Dražice z Benátek nad Metují. Moje připomínky jeho zástupce se napřed pokoušel odpálkovat prohlášením, že neví jak byly běžky před prodejem skladovány a také odkazem na internetovou stránku o správném mazání. Na oné stránce nebyla žádná pro mne nová informace, ono tam nebylo skoro vůbec nic ! Takže jsem odpověděl, že způsob skladování před prodejem mne nezajímá, jako občan členské země EU mám nárok do dvou let od zakoupení vadný výrobek reklamovat. Po té se tón diskuze s výrobcem změnil, on uznal moje práva a prohlásil, že pokud se situace nezlepší, tak mohu běžky reklamovat a vrátit v obchodě, nebo i zaslat přímo výrobci a ten vše prověří a uzná-li moji reklamaci za oprávněnou, tak mi přemontuje vázání na nové běžky, které mi zašle, uhradí i poštovné.
Řekl jsem, že provedu ještě test na novém prachovém sněhu. V okolí Brna více jak týden sněží a na Útěchově je přes 20 cm sněhu. Nejprve jsem zkusil skluznici odmastit v prostoru pod vázáním líhem a znovu namazat. Výsledek žádný, mazání opět nedrželo na skluznici, naopak se přilepilo na moji ruku při rozetírání. Učinil jsem tedy poslední pokus a odmaštění provedl nitroředidlem. Stal se zázrak. Skluznice je jako vyměněná, mazání drží. Ráno jedu na Útěchov je těsně nad nulou a padá prašan. Některým kolegům se hrozně lepí sníh na jejich lyže, nejhorší jsou na tom německé Germie. Já na svých Skolkách také cítím trošku nalepeného sněhu, ale vždy jej sklouznutím utrhnu. Na tomto sněhu je to dobré, dozadu to nepodkluzuje a z kopce to slušně jede. Horší je to druhý den, to je hezky ujetá stopa a občas vykoukne slunko, stopa ve stínu je rychlá, nasvícená je vždy pomalejší, ale ten rozdíl moje skluznice zvýrazňuje natolik, že málem padám do předu. Zkouším to mimo stopu v prachovém sněhu a výsledek je stejný. Po týdnu jedu za poledne teplota těsně nad nulou a padá jenmý sníh, začíná se to lepit, na skluznici se vytváří malá zrcadélka nalepeného sněhu, který se mění v led a brzdí lyži ve stopě, mimo stopu je lyže vyloženě nestabilní - nedrží směr !!! Zkouším to utrhnout sklouznutím, nedaří se. Ale když se pořádně rozbíhám, tak najednou lyže podkluzuje dozadu. Je to nevyzpytatelný zmetek. Je mi jasné, že na nějaké placatění na Útěchově to stačí, pořádné běžky z toho však nikdy nebudou. Takže odsuzuje své běžky SKOL do pozice budoucích KAMEŇAČEK a musím si koupit pořádné běžky.
Moje známá také potřebuje nové běžky, hecoval jsem ji na nové hezké KRUK 195 cm v červeno modrém provedení, které mají jak u Vágnera, tak u Lábuse. Ovšem pokud je skluznice stejná jako u mých SKOL, tak ji to dnes nemohu doporučit. Buď seženeme někde původní běžky KRUK v šedo modré barvě, které jsou opravdu výborné, nebo budeme muset připlatit a vzít třeba něco z Nového Města.

Lyžařské Novoměstsko

2. února 2009 v 10:48 | Koutný

Lyžařské Novoměstsko
si můžete najít na internetu. Mimo jiné informace se tam dovíte o momentální teplotě a o výšce sněhu. Samozřejmě především o tom technickém na Harusově kopci, protože tam se točí velké peníze a majitelé vleků mohou dobře zalobovat, takže i v TV se dovíte kolik mají sněhu na kde které sjezdovce, ale sotva jak to vypadá s výškou přírodního sněhu v jednotlivých lokalitách, což zajímá běžkaře. Novoměstsko sice od EU dostalo nemalé peníze na strojní stopy pro běžkaře, ale v loňském roce téměř žádné nedělalo a letos se také moc nepřetrhne. Jednak za to mohou poslední špatné zimy, ale také pohodlnost příslušných lidí. Informace o výšce přírodního sněhu týden nikdo neaktualizuje a když, tak občas jsou zcela zmatečné. Turisty se snaží od návštěvy Vysočiny odradit Dopravní podnik Žďár n/S svým zlodějským přístupem k cestujícím a běžkařům především. V celé republice je podle platného Přepravního řádu pro lyžaře jeden pár lyží jak ve vlaku, tak v autobusu, nebo tramvaji, či metru bez poplatku. Řidiči autobusů podniku Žďár nad Sázavou však vyžadují 5 Kč za lyže jako spoluzavazadlo. Když jim řeknete, že je to protizákonné, tak vám řeknou, zaplaťte, nebo vystupte.
Asi by se na tento podnik měl podívat nejvyšší kontrolní úřad a dát jim pořádnou pokutu. Před dvěma roky byla v Novém Městě nějaká rozkopaná ulice, kterou tam autobus objížděl. Za objížďku si účtovali přirážku k jízdence. Nejen to řidič požadoval přirážku k jizdnému i na trase od zastávky nad nemocnicí do Vlachovic, kde již žádná zastávka nebyla. Inu kradou tam nehorázně a místní cestující ještě po mně pokřikovali, že musím připlatit, oni také připláceli, marně člověk těm blbcům vysvětluje, že oni od nádraží po objížďce jeli a já po žádné na Vlachovice nepojedu, protože tam žádná není !
Zkuste jít ve všední den v prosinci někam na oběd !!!
Bývaly časy, kdy starý pán v hospodě na Rokytnu fantasticky vařil, jídlo tam bylo výborné a za pár šupů. Pak onemocněl a hospoda byla zavřená. Turisté tam připevnili kus papíru s prosbou, Pane hospodský, prosím brzy se vraťte, moc se těšíme na Vaše jídlo. Bohužel nevrátil se hospoda byla několik let zavřená, nyní je tam dosti drahý hotel, kde můžete levně dostat tak akorát kulku do těla - od opilého policajta - viz. ona tamní vražda.
Pak většina běžkařů chodila na oběd do hospody na Fryšavu, někdy o víkendu to v tamní jídelně vypadalo jako zasedání Brněnského aeroklubu - samé známé tváře. Ano jídlo bylo dobré a ceny rozumné, vydrželo to tam i po listopadové sametové revoluci, ale v posledních letech původní kuchař odešel, jídlo je dražší a nekvalitní, zájem opadl a ve všední den obědy nevaří - otevírají až od 4. hod. odpoledne. V hotelu na Třech Studních se po listopadu několikrát změnil majitel. Dříve se tam dobře vařilo a ceny byly přijatelné. Nový majitel provedl nákladné úpravy. Kvalita ubytování je vyšší a ceny rovněž, nejen u ubytování. Dnes tam za 100 Kč dostanete tak akorát kuřecí řízek, nebo guláš a jedno pivo. Ten guláš byl minule docela dobrý, tak jsem si jej tentokrát objednal znovu, po čase číšník přišel, že hovězí guláš již není, ale podobné jídlo je věpřo-hovězí guláš s bramboráčky, souhlasil jsem, bylo to jako flamendr, který si dávám na Vranově, ale mnohem méně chutné, na přepáleném oleji a hlavně dvojnásobně drahé. Inu tam již na oběd nikdy nepůjdu. Zkuste jít na oběd v nové restauraci pod obecním úřadem ve Vlachovicích ! Ve všední den nevaří, dostanete akorát pivo nebo čaj. Ovšem nejhorší situace je poslední dva roky vždy v prosinci před Vánocemi. Tři Studně mají zavřeno a na dveřích cedule, že otevírají od 26.12. Totéž na Fryšavě, zavřeno bylo i na Rokytně, ve Vlachovicích "Pro nemoc zavřeno", ve Skleném sice mělo být otevřeno ale zamčené bylo jak bistro, tak i penzion bez udání důvodů. Hospoda na zastávce pak zavřená z důvodů rekonstrukce, když ji otevřeli tak otevírací doba byla až od 16 hodin, kdy turisté odjeli domů. Nyní je to trochu lepší, interiér je pěkný a slušná nabídka jídel. Ovšem co nechápu a je naprosto proti logice zdravého rozumu, to je koule na dveřích od nástupiště a cedule s nápisem : Vchod je z druhé strany. Zkrátka skoro jako : "Vstup jen pro domácí - turisté se mohou najíst doma !"
Lidé na Novoměstsku naříkají, že je tam málo pracovních příležitostí. Mají pravdu, ale mohou si za to sami ! Jejich chování v poslední době je takové, jako by říkali : "Turisté vyklopte své peníze, rychle vypadněte a nechte nás spát zimním spánkem !"
Do celkové situace velmi dobře zapadl i vedoucí depa ČD Tišnov. V pátek 30. 1. byly pololetní prázdniny, rozšířený víkend využilo hodně rodin s dětmi k rekreaci na Vysočině. Dalo by se předpokládat, že ČD na to budou reagovat přidáním nějakého vágónku hlavně ke spoji, co jede vz Tišnova na Nové Město v 9h 41min. Vláček od Nového Města přijel se třemi vagónky, ale ten !LUMEN" vedoucí depa v Tišnově, když viděl kolik je tam lidí, tak si řekl, že jim to osladí jako Vondra té EU. Zkrátka ten BLB nechal jeden vagón odpojit a lidé se museli mačkat jen ve dvou. Rodiče s dětmi stáli i v prostoru pro zavazadla, děcka seděla na sáňkách, nebo jen na zemi.

Ještě mi dovolte přiložit kopii mého emailu zaslaného správci internetové stránky Lyžařské Novoměstsko :
To, že všude uvádíte především výšku sněhu na sjezdovkách to chápu, tam se otáčí peníze. Nicméně na Vysočině je na sněhu více lidí na běžkách, než na sjezdovkách. Takže se nabízí otázka komu vlastně slouží vaše stránky, vlekařům, aby si tito mastili kapsy nebo lidem .
Prosím vás, proč tam máte vždy tak staré informace. Dnes ráno slyším v rozhlase, že na Vysočině padá sníh, u Měřína prý byla vánice a co ve Vlachovicích, nebo na Fryšavě ?
Podívám se na vaše stránky a tam je stále 4 dny stará informace beze změny.
Minulý víkend jsem se dočetl napřed Nové Město 19 cm Fryšava 9 cm. Inu Správce stránky to asi přehodil. Pak byla aktualizace asi o 3 cm méně, Nové Město 16 cm
Fryšava 6 cm, ale pořád přehozené. Poněkud jsem znejistěl, abych nepodřel nové běžky, tak jsem v neděli vzal raději staré kameňačky. V Nové Městě na nádraží byly asi tak 3 cm sněhu.
Autobus ČSAD nás vyvezl na Rokytno a tam bylo dobrých 20 cm, stejně jako mezi Vlachovicemi a Skleným. Litoval jksem, že nové lyže zůstaly doma. Fantastické počasí, nádherný pevný starý sníh a něm 2 cm nového, dalo se jezdit na běžkách jako na sjezdovkách.
Přesto byly dvě věci co mně pořádně naštvaly :
1. Řidič autobusu ždárských ČSAD opět protizákonně stále vyžaduje 5 Kč za lyže i když celostátně platný Přepravní řád říká, že jeden pár lyží se přepravuje zdarma jak ve vlaku, tak v autobusu, i v tramvaji. Kdy ty zloděje někdo klepne přes prsty !!!
2. Jedu svrchu od Rokytna na Tři Studně, hezky ve stopě, podél drátu ohradníku, před lesem tvoří strojní stopa T a já musím ostře zatočit, abych se trefil na kolmou stopu do metrového otvoru mezi dráty, jinak si o ty dráty zlomím nohu !!! Zvládl jsem to, ale bylo to o hubu!
Moje známá jede za mnou, jede jí to pomaleji, přesto na ni křičím : Bacha zastav ! Na poslední chvíli začne plužit, nevytočí to a raději jede téměř rovno, kolmo na les. Tam sice dráty nejsou, ale ona zapadá do rašeliniště, půl metru je v bahně a smrduté vodě, co byla pod slabou vrstvou sněhu.
Protože spadla na zadek, tak má tu hnusnou špínu v celých kalhotech, pod větrovkou až po ramena a plné rukávy. Strašný pohled ! Půl hodinu se čistí sněhem a nadává, že na Vysočinu již nikdy nepojede. Pak se hodinu suší v hotelu. Inu to je tedy zážitek !!!
Byl by problém ten drát ustřihnout, aby ta díra byla třeba 10m ? Nebo protáhnout stopu z kopce tak, aby napojení bylo pozvolné bez rizika zlomení nohou ? Co tak tam dát cedulu s výstrahou ?
Před deseti roky můj kolega s manželkou a dvěma dcerami byl v Beskydech, manželka s mladší dcerkou jely poslední jízdu před obědem na sáňkách. Nešťastnou náhodou zajely do podobného rašeliniště. Přepadly dopředu hlavou, nadechly rašelinu a přes intenzivní oživovací pokusy obě na místě zemřely.

Odpovědí správce bylo, že novou informaci dávají pouze, když se změní stav... A on se nezměnil, pořád stejný BORDEL !