Prosinec 2008

cenzura

22. prosince 2008 v 10:06 | koutný
Vážený správče Blogu, již týden se marně snažím umístit ve svém blogu článek o světové finanční krizi. Rozepsaný článek mi byl několikrát smazán, takže jsem si jej napsal na disketu a asi desetkrát marně snažil umístit na blog. Opětovně mi byl mazán, takže nezbývá než se smířit s faktem že zde funguje cenzura.
Tento můj článek o finanční krizi mi mažete i když jej připojím k jinému, již hotovému článku.

Otřesné hodnocení úrovně žáků našich škol

15. prosince 2008 v 17:58 | Koutný
V lidových novinách je rozsáhlý komentář pana Botlíka o otřesných znalostech žáků našich škol.
Autor má pravdu v tom, že zatím, co ve Finsku mohou jit studovat na učitele jen ti nejlepší studenti, tak v České republice je tomu spíše naopak. Dlouholeté nedocenění práce učitele, příliš časté změny koncepce, střídání ministrů školství jak na běžícím pásu jistě nepřidalo kocepčnosti školství. Říká že bude ještě hůře. Nevidí žádné jednoduché řešení celého problému. Já ano ! Říká, že ostudu nám udělaly Husákovy děti - což je velký omyl, nevím co dělal v počtech, ale dnes to již dávno jsou děti vychovávané dle osnov Havlových a Klausových ministrů. Přikládám alespoň zde svou odpověď, protože nevěřím, že by ji pan redaktor zveřejnil:

Pane redaktore,
se zájmem jsem si přečetl Váš komentář
k výsledkům mezinárodního průzkumu.
Název je výstižný, Rádio Jerevan by dodalo :
Luče uže bylo !
Za Marie Terezie bylo rakouské školství nejlepší
v celé Evropě. Vysokou úroveň si udržovalo až
do konce monarchie a na ně navazovalo i to
za První republiky.
V šedesátých letech jsem pracoval jako technologický
projektant v Elektromontážních závodech Brno.
Kalkulace, rospisky a rozpočty nám počítaly dámy
a jeden starý pán ve zvláštní skupině.
Ty dámy měly ze starého pána legraci, on si občas
nad tím rozpočtem na chvilku zdřímnul a pak pokračoval.
Na rozdíl od těch dam, které občas udělaly nějakou
tu chybu, tak jeho práce byla vždy naprosto bezchybná.
Tehdy jsem dálkově studoval VUT a z deskriptivní geometrie
jsme dostali úlohu : Příčka mimoběžek. Myslel jsem si že
Mongelovu projekci znám dobře ještě z průmyslovky a
tak jsem to nechal na poslední chvíli a kresli pak v práci.
Za mnou stál starý pan Noga, odkašlal si a řekl, že ten
stopník tam asi není správně. Zeptal jsem se ho,
kdy on něco takového dělal, že mi chce radit. On na to,
že naposledy v kadetce ve Vídeňském Novém Městě
(tedy ještě za císaře pána). Ale na tom nezáleží, jen se
na to spolu podíváme. Podívali jsme se pořádně
a starý pán (tehdy měl přes 75 let) měl pravdu. Ona ta
kadetka měla tehdy vyšší úroveň než dnešní vysoká škola.

Kapitolou samou pro sebe je jak bylo za posledních dvacet
let zdevastováno učňovské školství, kterou mělo u nás
před listopadem opravdu vysokou úroveň. Na toto
téma Vám v příloze posílám svůj článek, kterým jsem
před deseti roky reagoval na diskuzi o školství v Neffově
Neviditelném psovi.

S podstatnou částí Vašeho komentáře souhlasím.
Na rozdíl od Vás si však myslím, že existuje velmi
jednoduché dlouhodobé řešení celého problému,
ale naše vláda na ně nepřistoupí. Má jiné priority.

Řešení celého problému je : dejte učitelům vyšší
platy než mají policajti a za pár let bude po problému !

A pak tam máte jednu velkou chybu : ty naše děti, které tak
špatně dopadly v mezinárodním průzkumu již dávno nejsou
Husákovy děti. To všechno jsou již dávno Havlovy děti,
či spíše děti vychovávané učiteli dle osnov Havlových
ministrů školství !!!

Ano poplatky u obvodních lékařů vyřešily zbytečné fronty
některých starších lidí, kteří si chodili s paní doktorkou
popovídat a zdržovali ji zbytečně od práce. Takoví tam
již nyní nechodí. Jiný problém jsou u odborných lékařů.
Naprostá zhovadilost pak jsou poplatky v lékárnách.
To je jako bych u pekaře připlácel 30 Kč na každý
bochník chleba a pár rohlíků. Takovou věc mohl vymyslet
jen dealer farmaceutické firmy - přihrál další zisky lékárníkům.

Přeji Vám hezké Vánoce, pevné zdraví
a hodně štěstí v novém roce 2009

L. Koutný

P.S. Docela rád bych znal Váš názor na tyto mé připomínky,
možná, že můj !Pohled z druhého břehu by zajímal i čtenáře.

Příloha :

Teroristické vzorečky
Se zájmem jsem četl názor Petra Babaly v Neviditelném psu na výuku matematiky a úroveň našeho školství vůbec. V podstatě s ním souhlasím a mám jen jeden zásadní postřeh, kterým bych jeho článek doplnil.

Československé školství
navazovalo na rakousko-uherské, které mělo nejlepší úroveň v Evropě. Bohužel hlavně po druhé světové válce bylo provedeno mnoho reforem. Některé byly možná dobře myšleny, nicméně snad každý ministr školství měl svoji vlastní představu, zcela odlišnou nejen oproti svému předchůdci, ale i následovníkovi.
Jen vyjímečně se pak takový ministr udržel ve vládě tak dlouho, aby celá reforma byla dotažena do konce a její výsledky se daly opravdu objektivně vyhodnotit.
Někdy snad změna osnov a nová učebnice nebyly vynuceny reálnou potřebou společnosti, ale spíše potřebou pana profesora si koupit nové auto. Ze svého normálního platu na auto neměl, ale z honoráře za novou učebnici to již nebyl problém.

Je to jen zásluhou těch dobrých kantorů, pro které je jejich profese povoláním a ne zaměstnáním, že úroveň absolventů našich škol je poměrně slušná. (Psáno v r. 1996)
Ano dovoluji si tvrdit, že úroveň odborného školství, především pak učňovského byla za totality asi nejlepší v Evropě. Toto své tvrzení si dovolím podpořit příkladem :
Těsně po VSR (rozuměj Velké Sametové Revoluci) spolupracovala plzeňská Škodovka s německým Siemensem. Němci si vysoce cenili především práci lidí v nástrojárně, kam zadali několi zakázek. Rýsovala se také spolupráce v oblasti jaderné energetiky.
Jedním ze společných projektů byl dálkově řízený robot pro diagnosu zařízení JE. Mechanická část mající podobu dálkově řízeného tančíku, či spíše vláčku byla zcela vyrobena ve Škodovce. Elektroniku zajišťoval Siemens. Oživení celého systému mělo být provedeno v Německu v součinosti našich montérů a německých specialistů na hardware a software.
Naši montéři tedy přijeli do Německa, tam ve velmi krátké době vše připravili pro zamontování elektroniky. Co čert nechtěl, ony jim do toho zrovna přišly Velikonoce. Naši montéři si spočítali, co je bude stát cesta domů, nebo kolik ušetří na dietách a cestovném, když domů nepojedou. Jako často, tak i tentokrát zvítězila šetrnost. Montéři tedy zůstali v Německu a domů nejeli. V pondělí se však již nudili natolik, že přestože byl svátek, tak oni šli do fabriky ke svému robotu, nějakou dobu tam něco málo dodělávali a pak se rozhodli namontovat tam tu elektroniku sami, bez Němců. Nyní by již opravdu měli počkat na inženýry ze Simensu, až ti donesou osciloskopy a další potřebné přístroje pro oživení a naladění celého systému.
Oni však na nikoho nečekali a dali se do oživování a seřizování. Večer již vše chodilo jako na drátkách. Teprve pak šli naši hoši na pivo. Ráno přišli němečtí inženýři a zírali, že elektronika je již zamontovaná, brblali, že se tak stalo bez nich a že mohlo dojít k poškození při "neodborné manipulaci" s tak choulostivým zařízením. Budou-li nějaké škody, pak půjdou k tíži Škodovky.
Jeden z montérů se neudržel a řekl ať nekecají a vše vyzkouší, podle něj to docela dobře funguje. Nyní se do haly nahrnul kde kdo a každý byl zvědavý, zda to opravdu bude fungovat. Fungovalo to parádně !
Němečtí inženýři konečně vytáhli osciloskopy a další svá fidlátka a proměřovali jeden okruh po druhém. Když skončili, tak prohlásili, že neví jak je to možné, ale všechny okruhy jsou optimálně nastaveny a není třeba žádného dalšího ladění. Oni naprosto nechápou, jak ti naši montéři to mohli naladit bez příslušných přístrojů, jen šroubováky a klíči, že hluboce smekají před úrovní našich montérů a učňovského školství vůbec. U nich by něco takového nebylo vůbec možné. V tomto smyslu také jejich šéf poslal dopis do Škodovky. V Německu snad byla i skupina, která měla studovat jak v Československu je děláno učňovské školství.
Bohužel právě systém učňovského školství byl za posledních 15 let téměř zcela zlikvidován. Nevím v čím zájmu, ale je to fakt.

Lisabonská smlouva

15. prosince 2008 v 17:39 | Koutný
Naši novináři a televizní komentátoři nás denně masírují různými informacemi, jak ten, který náš politik se staví k Lisabonské smlouvě a jak by se stavět měl, či neměl. Známe odmítavý názor vrchního klimatologa planety našeho milovaného pana prezidenta Klause, jeho extempore s poslanci EU a námluvy s irským disidentem".
To, co opravdu většina občanů nezná je vlastní text Lisabonské smlouvy. Ani ti, kteří prosazují referendum k této smlově však nezajistili, aby každý si ji mohl zadarmo stáhnout z internetu a v klidu přečíst. Já jsem se o to pokoušel, ale narazil jsem na problém, že nemám žádné internetové konto, aby mohl za zkopírování smlouvy zaplatit.
Jsem přesvědčený, že mám-li se k něčemu vyjadřovat, tak musím vědět k čemu. Nebudu takový, jako někteří, co odsuzovali Chartu 77, aniž by věděli co v ní je. V tomto státě to pořád stojí za pořádné h..no. Politici si hrají své trapné hry a z lidí se snaží dělat blbce.
Pokud mi to někdo nedá přečíst, tak nemohu hlasovat pro ! Když mi to dá přečíst a bude to na 200 listech A4 tak mu řeknu ať si to strčí někam. Myslím, že taková smlouva by měla být stručná a jasná, něco jako ústava USA.

Státní zakázky - největší korupce

12. prosince 2008 v 15:06 | Koutný

Kubiceho zpráva o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy je v podstatě pravdivá, i když tato byla dělána na zakázku ODS s cílem, těsně před parlamentními volbami zdiskreditovat tehdy vládnoucí ČSSD. Jako taková samozřejmě opomíjí korupci u stavebních zakázek na magistrátech velkých měst, vedených lidmi z ODS.
Televizní záběry TV NOVA jasně ukázaly, že představitel ODS na brněnské radnici požaduje po dodavateli stavby provizi 1,5 % z celkového objemu rozpočtu, jasně opakuje, že taková je praxe u všech stavebních zakázek, že se toto platí v hotovosti na ruku a kolik to dělá v jeho případě.
Tyto záběry asi unikly pozornosti většiny občanů tohoto státu. Kupodivu na ně patřičně nereagovala policie, státní zastupitelství a příslušné soudy.
Před letošními volbami do krajů a do senátu však tato fakta znovu na světlo boží vytáhl senátor Zlatuška a snažil se je využít v předvolebním boji proti svému konkurentovi z ODS.
Pan exsenátor má jistě plnou pravdu, ale zdá se mi, že je neetické, že se zveřejněním čekal tak dlouho, až se mu to hodilo do krámu a hlavně, že zanedbal svoji občanskou povinnost a jemu dobře známá fakta o trestné činnosti příslušných zastupitelů neudal příslušnému státnímu zástupci. Ano, takto se chovají naši politici !
Také ČT ve svém pořadu Černé ovce ukázala na nehoráznou korupci na pražském magistrátě a u Ředitelství silnic a dálnic při prosazování nesmyslně drahého a životní prostředí ničícího projektu dálničního obchvatu Praha - Suchdol. Tento projekt uvažuje s bouráním některých domů v obci, ničením zahrad a zatahováním tranzitní dopravy do obytné zóny. Navíc rozpočet u tohoto projektu je dvojnásobný oproti bezkonfliktní variantě vedení trasy o půl kilometru severněji. Pražský primátor Bém pak nehorázně vyhrožuje místním suchdolským zastupitelům, že pokud neschválí onu nesmyslnou, obec ničící, drahou variantu, tak jejich obec nedostane od Prahy ani korunu. Inu provize z nesmyslného projektu za 21 miliard asi budou o hodně větší, než z rozumného projektu za pouhých 10 miliard.
Podobně se Ředitelství silnic a dálnic chová i v Brně při stavbě VMO Tunely Dobrovského a přilehlé monstrózní třípodlažní křižovatky Žabovřeská/Hradecká. Tento zoufalý projekt zpracovaný bývalým ministrem dopravy Šimonovským (ten při diskusi s občany prohlásil, že situaci v Žabovřeskách nezná) naprosto zbytečně zatahuje tranzitní dopravu do obytné zóny, porušuje všechny normy o limitech hluku, zamoří své okolí prachem a zplodinami výfukových plynů a postaví zde třípodlažní monstrum za 11 miliard. To vše zde nemuselo být, stačilo prodloužit projektovaný tunel z Králova Pole až do dolních Žabovřesk.
Ředitelství silnic a dálnic záměrně staví dálnice podle nesmyslných a předražených projektů, dobře je si vědomo toho, že příslušní politici a jejich partaje jim to rádi schválí, protože tím získají od dodavatele větší provize. Ano, některé organizace se chovají stejně jako zločinecká mafie. Dokud se nebude trestat přijímání provizí ze staveb i jiných zakázek politickými stranami, tak největší korupce ještě poroste. Současný systém je zcela prohnilý a bez jakékoliv šance na zlepšení.

Sebereflexe ODS = pokračování arogance

11. prosince 2008 v 18:21 | Koutný
Záměrně jsem nekomentoval vítězství ČSSD ve volbách do krajů a do senátu. Nebyla to zásluha nějaké obzvláště dobré předvolební kampaně ba spíše naopak, při nulové kampani bez pitomostí s hokejovými převleky jejich politiků, mohla ČSSD získat těch hlasů ještě více.
Celé kouzlo těchto voleb bylo v tom, že ODS svou arogancí parádně nasrala normální lidi. Pokud předseda Topolánek veřejně přizná, že kdyby před parlamentními volbami říkal pravdu, tak tyto nikdy nemohli vyhrát, tak tedy to uhodl. Podvody na voličích o tom jak na jejich reformě vydělají všichni, kupodivu u některých důvěřivců zabraly. Národ po roce již jasně viděl, že reforma ODS je Deforma, která přidá peníze těm nejbohatším a ostatní lidi sprostě okrade. Naprosto směšné je tvrzení, že nyní ODS prohrála, protože ji nepodpořila střední vrstva. Této partaje má plné zuby celý národ s výjimkou skupiny zbohatlíků, bývalých vexláků, dnes bankéřů, politiků a jejich lobistů a jiných příživníků. Počty lidí s vysokými výdělky, kteří se dnes živí poctivou prací jsou opravdu minimální. Takže všichni okradení a podvedení to dali ODS vypít.
Řeči vedení ODS o nutnosti sebereflexe byly jen blábolem ze strachu, aby kongres nesmetl ze scény všechny čelné představitele ODS zodpovědné za volební debakl a neposadil tam nové lidi. Pár týdnů však Topolánkovi a jeho lidem stačilo k tomu, aby svým voličům na kongresu vysvětlili, že když je nechají ve funkcích, tak ještě dva roky, může ODS vládnout této zemi, dál dělat špinavou politiku plnou korupce a opovrhování se slušnými lidmi, kteří se musí živit prací. Julínkovy poplatky u lékařů jsou jen zástupným problémem problémem, který rozmázla média. Mnohem horší svinstvo jsou však poplatky v lékárnách. A vůbec největším pak zákony o privatizaci nemocnic o nespecifikovaných příplatcích za "nadstandardy" atd.
Vedení ODS se tváří, že tuto pravdu nezná a za každou cenu se snaží najít nějaké zástupné problémy, hlavně však věří, že čas vše nějak zahladí a oni si dál v této zemi budou dělat, co se jim zlíbí a těm, kterým se to nelíbí se budou dál drze smát do očí. Arogance jejich vůdců je bezmezná. Pro ně je nejdůležitější udržet se v parlamentu a ve vládě ještě dva roky, pak ať třeba přijde potopa, oni si zatím nahrabou. Také přeběhlík Pohanka chytil nový vítr, nebude již v parlamentu podporovat vládní koalici a raději bere teplý plíček ve fakultní nemocnici v Bohunicích.
Snad jen trochu je může mrzet, že část podnikatelů větří nový vítr a jako sponzoři si již nyní předchází ČSSD jako příštího vítěze parlamentních voleb.