Listopad 2008

Voda

28. listopadu 2008 v 11:13 | Koutný

Kvalitní voda pro Brno
Na počátku devadesátých let se objevilo mnoho podnikatelů nabízejících balenou vodu, televizní reklamy od té doby jsou plné nabídek té, či oné "zaručeně nezdravější vody". Laboratorní testy těchto vod však dokazují, že po delším skladování balených vod se v těchto namnoží mikroorganismy a pak jejich kvalita je mnohem horší než u obyčejné vody z brněnského vodovodu.
V té době jsem pracoval v Královopolské strojírně a tam byl artézská studna, ze které si každý mohl zadarmo nabrat neomezené množství té nejkvalitnější vody vhodné i pro kojence. Obrovské podzemní jezero superkvalitní vody je prakticky pod celým Brnem. Podobná artézská studna byla také v Komárově, i tam si mohl každý zadarmo nabrat libovolné množství této nejkvalitnější vody. Na Palackého vrchu u vodárny pak byl kohoutek, ze kterého si každý mohl načerpat kvalitní březovskou vodu. Je pochopitelné, že tyto možnosti byly trnem v oku dodavatelům balené vody, neboť jim velmi snižovaly zisky.
Po jedné služební cestě jsem jel v autobusu z Bratislavy s jedním panem profesorem z VUT a ten vychvaloval projekt tzv. Vírského vodovodu. Dovolil jsem si namítnout, že se jedná o zbytečně vyhozené miliardy, protože při postupné likvidaci průmyslové výroby a při nárůstu cen vodného a stočného v Brně spotřeba vody prudce klesá, že úplně stačí kvalitní voda z Březové a pokud by tato nestačila, pak je tu superkvalitní voda z podzemního jezera přímo pod Brnem, stačilo by navrtat pár dalších artézských studní. Pan profesor se tvářil, že o této možnosti neví a pak se ji snažil zpochybnit, což se mu nepovedlo, neboť jsem jasně argumentoval vlastní zkušeností s kvalitní vody z artézské studně v Královopolské.
Za nějaký čas město Brno prodalo své akcie Vodárny a kanalizací Francouzům, rozjela se stavba Vírského vodovodu a "NĚKDO"v Královopolské zamořil artézský vrt ropnými produkty natolik, že voda z něj je nepoužitelná. Dnes, kdy již oficiálně víme, že z každé zakázky velké stavby v Brně šlo 1,5 % na ruku jistého šéfa ODS (viz. záběry TV NOVA a zpráva ex senátora Zlatušky) je jasné, že čím dražší a zbytečnější stavba, tím lépe pro některé politiky - velké provize jdou do partajní pokladny a pomáhají lobovat i u opozice aby byl příslušný projekt prosazen. To platí jak pro onen zbytečný vodovod, tak i pro nesmyslný projekt monstrózní křižovatky VMO navazující na Dobrovského tunely atd. Inu o peníze jde vždy až na prvním místě !!!

Bezpečnost na silnicích v zimě

19. listopadu 2008 v 15:26 | Koutný

Povinné zimní pneumatiky
Tři roky nás výrobci pneumatik soustavně masírovali v pořadech televize o nutnosti zimních pneumatik pro bezpečnou jízdu na sněhu. Nakonec úspěšně zalobovali na příslušných ministerstvech a letos již na označených komunikacích jsou tyto povinné. Výrobci a servisy budou mít větší kšefty, zvýší se tím opravdu bezpečnost na našich silnicích? Obávám se, že nikoliv. Riskující řidič vědom si zimního obutí bude jezdit rychleji než na universálkách a pak případná havárie bude mít mnohem horší následky. Ono je to podobné jako s bezpečnostním vázáním, novými lyžemi, přilbami a vosky u lyžování. Jezdí se rychleji a počet vážných úrazů je mnohem vyšší než v době našich dědečků, kdy vrcholem techniky byl Kandahar. Ale výrobci mají mnohem lepší kšefty a o to hlavně šlo.
Dovolte mi popsat moji vlastní zkušenost. Jsem řidičem 45 let. Rád lyžuji a tak i v zimě jezdím do hor. Nikdy jsem nejezdil na zimních pneumatikách, vždy to byly universálky. Se starou Š 120L jsem na Silvestra jel po zledovatělé silnici z Jeseníku přes Ramzovské sedlo bezpečně až do Brna. Se stejným autem v 25 cm nového sněhu po dálnici z Brna do Prahy a zpět. S novou Felicií pak za stálého sněžení a čtvrt metru mokrého sněhu z Jeseníku přes Videlský průsmyk, Karlovu Studánku na Hvězdu a po lyžování na Pradědu přes Olomouc do Brna. V blízkosti průsmyku několik aut stálo, některá dokonce couvala...Při opatrné jízdě jsem však i na letních pneumatikách vše bezpečně projel.
Pokud za těchto jízd bylo nějaká nebezpečí a rizika havárie, pak to bylo z důvodů stálého zamlžování čelního skla před řidičem a to i v situaci, kdy spolujezdec měl před sebou sklo naprosto čisté, musel hadrem stále utírat přede mnou zamlženou polovinu. Toto je konstrukční chyba všech škodovek od Š 100, Š 120, Š-130, Felicie i Fabia. Za čtvrt století konstruktéři Škodovky nedokázali, ani se nepokusili tuto vadu odstranit a ohrožují bezpečnost provozu na silnicích. Při reklamaci této závady sice technik z výrobního závodu tuto závadu uznal, ale odstranit ji prý neumí a vyrábět se takto bude dál, neboť je to v souhlasu se schváleným typem !!!
Ano, naši ministerští úředníci a policie umí velmi dobře buzerovat nás chudáky řidiče, ale přinutit velkou Škodovku, aby konečně po 30 letech dala svá auta do pořádku, tak aby neohrožovala provoz na silnicích, na to jsou krátcí, nebo ze Škodovky dobře lobují na správných místech a zodpovědní úředníci se tváří, že o ničem neví.
Na internetu jsem zjistil, že podobně reklamovalo tuto závadu více řidičů, ale pouze jeden uspěl neboť má švagra zaměstnaného přímo ve výrobním závodě a ten protekčně zařídil, aby mu tato závada byla ve fabrice odstraněna. Tak tedy víme, že to opravit jde, jen se fabrice do toho nechce a od normálních zákazníků reklamace odmítá s poukazem na SCHVÁLENÝ TYP. Pěkné svinstvo, není liž pravda !!!

Drahý chleba

19. listopadu 2008 v 15:13 | Koutný

Kdy nám zlevní Chleba ?!!!
Letošní velká úroda kvalitního obilí a prudce klesající cena ropy by zcela logicky měla vést k navrácení cen pečiva na jejich ,jež byla před zdražením ! Pokud argumenty pekařů vedoucí ku zdražení pečiva máme brát vážně, pak to byla malá úroda obilí, jeho zdražení a nárůst nákladů na dopravu (ceny benzínu a nafty), které je přinutili k předchozímu zdražení pečiva. Tyto příčiny nyní pominuly a proto by měl následovat návrat k původním cenám. Tomu však již dnes nikdo nevěří. V tomto systému každý krade jak se dá. Kde je řídící úloha neviditelné ruky trhu, zdá se, že se zapomněla někde v zadní poloze při ranní toaletě. Ona nefungovala ani ve středověku a tak moudrý Otec Vlasti byl nucen nechat nepoctivé pekaře máčet za trest v koši ve studené vodě Vltavy, tehdy to dobře fungovalo, co tak zkusit to znovu ? !

Poplatky

19. listopadu 2008 v 15:10 | Koutný

Poplatky - trochu jinak
ODS prohrála volby do krajů a senátu zcela přesvědčivě, nějaké řeči o nutné sebereflexi jsou jen zastíráním pravdy. Občané této země se parádně naštvali, když zjistili, co skrývá reforma podle ODS
a jasně ve volbách dali najevo, že takovou DEFORMU odmítají i s jejich autory.
Julínkova reforma zdravotnictví je odmítána lékaři i pacienty, prospěch by přinesla jen pár zbohatlíkům, kteří by privatizovali nemocnice, dealerům a lékárníkům. Díky sdělovacím prostředkům a Julínkovým náměstkům se však s největším odporem u veřejnosti setkaly poplatky u lékaře a v lékárnách : tak zvané Cikrtovné.
Zkusme se na problém podívat i z jiné strany. Přes veškerý odpor lze poplatkům u lékaře - tedy především u obvoďáků připsat jedno malé positivum. V čekárnách již není spousta důchodců, z nichž někteří často navštěvovali lékaře s každou prkotinou a zabírali jim čas, který by mohli jinak věnovat vážným případům.
Předvolební heslo ČSSD : zrušit poplatky u lékaře v krajských nemocnicích a krajem spravovaných zdravotnických zařízeních je na první pohled líbivé, ale při trošce zamyšlení zjistíte, že se jedná o typický produkt našich politiků - PASKVIL. Někde se u lékaře platit bude, jinde ne ! Jediné správné řešení je zrušit všechny poplatky. Zajímavé je, že o mnohem větším svinstvu - poplatcích v lékárnách (typickém to produktu Julínkových náměstků - dříve dealerů farmaceutických firem) se zatím nemluví. Zdá se, že ODS má za to, že lékárníkům je třeba vylepšit jejich zisky. Přestože máme v ČR asi nejdražší léky v Evropě, tak ještě za každý recept dáme pokaždé "chudákovi lékárníkovi" na přilepšenou 30 Kč do kapsy. To je totéž, jako když si kupuji chleba a měl bych dát pekaři navíc poplatek 30 Kč.