Březen 2008

Počasí

18. března 2008 v 13:33 | Koutný
Jako malý chlapec jsem vyrůstal na vesnici. Švábenice leží na rozhraní rovinaté Hané a pahorkatiny Chřiby asi na půl cesty mezi Vyškovem a Kroměříží. Dědeček byl sedlák a jako takový byl velmi závislý na počasí a proto je pěčlivě sledoval a dobře mu rozuměl. Jednou o prázdninách jsme sváželi obilí z pole. Na západě byla perfektně vidět Drahanská vrchovina tak, že jsem mohl rozeznat každý strom, na severo-východě pak byl vidět Hostýn. Říkám : "Dědo, to krásné počasí, to asi vydrží až do konce prázdnin". Děda je podíval na obě strany a řekl:"Když dobře vidíš Hostýn a každý strom nad Drysicemi, pak do tří dnů bude pršet".
Přijeli jsme domů a u večeře jsem si vzpoměl na rozhovor o počasí, postěžoval jsem si babičce, že děda slibuje do tří dnů déšť. Ta řekla, že to asi bude pravda, ale, že se půjdeme podívat na měsíček. "Podívej jaké je velké kolo kolem měsíce, on ten déšť asi ani ty tři dny nebude čekat a přijde dříve!" A měla pravdu, druhý den odpoledne začalo pořádně pršet.
Jiný případ : byli jsme na řepě daleko v polích na sever od vesnice. Na jiho-východě byla černá mračna a občas se tam i zablýsklo. Říkám : "Dědo honem domů, nebo zmokneme"! Děda však zůstal klidný, že tady pršet vůbec nebude, možná spadne pár kapek ve vesnici, ale celé to šlo bokem, z toho směru nic nehrozí. A opět měl pravdu. Předpovídat pro naši obec počasí na tři dny dopředu mu mimo jiné pomáhalo i jeho revma, kratší předpověď pak pozorování chování vlaštovek, mravenců a včel. Bylo to naprosto spolehlivé a bezchybné.
Něco jsem od něj pochytil a doma na vesnici by mi to asi také dobře šlo. Od šestnácti let jsem však V Brně, tady přírodu a počasí dost ovlivňuje průmyslová činnost a odpadní teplo. Jako student jsem se přihlásil do aeroklubu a mimo jiné absolvoval i celou teorii pro motorové létání, kde byl i předmět meterologie. Tam jsem se dověděl něco o isobarách, teplé a studené frontě a směru větru s tím souvisícím... Za těch padesát let strávených V Brně jsem již také něco odpozoroval. Například, že často před příchodem fronty se na nějakých pár hodin uklidní vítr. Naopak po přechodu studené fronty celkem logicky následuje silné studené severo-západní proudění, které pak po dvou dnech zeslábne až do úplného uklidnění a vítr se pak v létě otáčí na pro Brno již tradiční jihovýchodní.
Posledních dvacet let pořádáme na letišti Brno-Medlánky velkou mezinárodní soutěž leteckých modelů nazvanou OPENSCALE. Právě dlouhodobé sledování zdejšího počasí mne přesvědčilo o tom, že nejstabilnější počasí za celý rok je zde asi tak týden před Methardem. Proto termín naší soutěže je vždy poslední víkend v květnu. Naše malé modely jsou velmi choulostivé na vítr, ten jim vůbec nesvědčí. Bylo to asi před deseti roky, tehdy jsem pracoval v ABB a můj kolega byl pilot horkovzdušných balonů. Byl pátek před OPENSCALE, kolega volal na METEO letiště Tuřany jaké bude počasí o víkendu a hlavně jak to bude s větrem, zda budou moci s balonem létat. Celý rozhovor pustil nahlas : "Na nějaké létání zapomeňte. Bude čerstvý vítr 8-12 m/s, který při přechodu fronty zesílí přes 20 m/s." Říkám, ať se jej zeptá, zda před tou frontou nebude nějakou dobu bezvětří. Ale kolega již vše ukončil, ať si prý s takovým dotazem zavolám sám, pro něj je to jasné - pojede na chatu. Zavolal jsem tedy na METEO sám a zeptal se, zda před tou frontou nebude nějakou tu hodinu slabší vítr, nebo dokonce bezvětří ? Odpověď byla důrazná :Člověče, kde jste na takové blbosti byl ? Snad jste to slyšel čerstvý vítr 8-12 m/s, který při přechodu fronty zesílí přes 20 m/s." Říkám dobře, ale těsně před frontou to často zeslábne, my potřebujeme tak dvě hodiny aby to moc nefoukalo. Přijeli lidé z Francie, Anglie, USA a Japonska, já jim nemohu říci, hoši dnes a zítra to bude moc foukat, tak to odložíme o týden" Odpověď byla, že mám smůlu a ať to celé zruším.
V sobotu ráno byla modrá obloha a úplné bezvětří, to však probíhalo statické bodování maket v hotelu Neptun na přehradě. V poledne jsme se přesunuli na Medlánky, jdu se dohodnout s řídícím létání na místě startu, abychom nerušili plachtařský provoz. Ten mi říká, ať na nic nečekáme a hned vše odlétáme dokud je to nádherné počasí, než sem přijdou bouřky, na Vysočině již prší ! Začali jsme tedy létat za nádherného bezvětrného počasí a to vydrželo až do 18 hodin, kdy jsme pro sobotu končili. Při odklízení stolů a židlí pro časoměřiče již začal čerstvý vítr a přes noc byly silné bouřky. V neděli ráno bylo opět nádherné počasí, modrá obloha a naprosté bezvětří, které vydrželo až do poledne. Zkrátka ideální podmínky pro létání.
V pondělí jsem přišel do práce a ptám se kolegy jak bylo na chatě. Nikdy před tím jsem neslyšel toho, jinak slušného člověka, tak sprostě nadávat, samozřejmě na toho meterologa. Říkám, ať to řekne přímo jemu, ale on že ne, že ho bude ještě vícekrát potřebovat. Tak jsem řekl, že takového vola na nic již nikdy potřebovat nebudu a proto mu zavolám. Představil jsem se a zeptal jsem se ho, zda si pamatuje na náš páteční rozhovor o počasí, především pak o síle větru na víkend. On , že jo a co má být ? Tak jsem mu zopakoval jak on odpověděl na múj dotaz o možnosti bezvětří, nebo slabého větru před tou frontou. Ten odborník mi řekl, že jo a co má být ? Tak jsem mu řekl, že na Medlánkách bylo po oba dva dny bezvětří oproti tomu, co on předpovídal, můj dědeček nestudoval na universitě, byl jen obyčejný sedlák, neměl k dispozici žádné celosvětové přehledy, meterologické radary, natož družice, on měl jen své revma a zkušenost, k ní zdravý selský rozum. Dedeček však na rozdíl od tohoto odborníka vždy správně na tři dny dopředu věděl jaké bude místní počasí. Kdežto on profesionál, se všemi těmi drahými pomůckami umí úplné hovno a je proto i zadarmo drahý, on si však za to nechává platit. Pochopitelně, že mne nenechal domluvit a práskl telefonem. Pak tedy nakupujte u odborníků !!!

Nová Brněnka

12. března 2008 v 13:28
Nová Brněnka - nové triky na zákazníky
Původní nízká budova Brněnky na Purkyňové je zbourána. Nyní je tam jen velká díra a v ní těžké mechanizmy. Zákazníci si ještě nějakou dobu vzpomenou na tamní stísněné prostory, otřesné oddělení zeleniny snažící se prodávat to, co již dávno mělo být v popelnici, ale také na poměrně dobře zásobené oddělení masa , uzenin a kvalitní pečivo.
Vedle oné velké díry mezitím vyrostla u křižovatky Purkyňova/Skácelova nová výšková budova v jejímž přízemí je nová, prostornější Brněnka. Ano, prostředí vlastní prodejny je mnohem kulturnější i když se do něj musíte dostat přes stále ještě nedokončené staveniště.
Zákazníky po otevření uvítaly známé tváře původních prodavaček a nové, podstatně vyšší ceny potravin. Zlatá Haná z Olmy Olomouc zde prodávali, či spíše se snažili prodat za 32 Kč, zatím co totéž o půl kilometru dál v Brněnce na Korejské jste dostali za 16 Kč. Předražené zde byly všechny potraviny od mléčných produktů, přes zeleninu až po alkohol.
U některých potravin konečně šla prodejna s cenou trochu dolů, do rozumných hodnot (ona Zlatá Haná tam nyní stojí 25 Kč, jogurty Florián pod 8 Kč), zelenina a alkohol jsou tam však stále nehorázně předražené. Tak například Becherovka v lahvi 0,35 zde stojí 170 Kč, ale v Bille 0,5 l stojí 138 Kč a Kauflandu rovněž stejná Becherovka 0,5 l je za pouhých 110 Kč. Tedy litr dostanete v Kauflandu za 220 Kč, kdežto v Nové Brněnce za 500 Kč. Takle se nechá okrádat jen úplný blbec a za takové své zákazníky v Brněnce považují !!!
V této prodejně však na zákazníky zkouší nové triky. Olomoucké tvarůřky tam máte v různých baleních a cenách hned vedla sebe za 25 Kč a za 32 Kč. Když jsem si vybral ono za 25, tak mi u pokladny účtovali 32 ! Dosti často se stane, že jedno zboží vám u kasy klidně naúčtují 2x. To jsem zaznamenal hned několikrát. Ještě nikdy se pokladní nespletla ve prospěch zákazníka, ten byl vždy ten okrádaný !!! Zcela nový trik je zde zaváděn při prodeji vajec : na začátku regálu máte cenovku u balení šesti vajec za 18,60 Kč, na druhém konci je pak napsáno AKCE a u balení šesti vajec cena 2,60 Kč. Nevěřícně na to koukám čtu dobu záruky 1.4.2008 a jedno balení si beru. U pokladny se nestačím divit, naskakuje cena 18.60.
Protestuji, já jsem si vzal to balení z akce za 2,60. Pokladní mi říká, že tak laciné vejce nikde nejsou, já zase, že u nich v akci ano, jdeme společně k regálu, ona bere cenovku, nevěřícně kroutí hlavou, že musí jít za vedoucí. Po delší době se vrací a říká, že cena je 18,60 za šest kusů, jedno vejce je za 2,60. Říkám, že mají nějakou špatnou násobilku další dohadování se zástupkyní vedoucího a ta šalamounsky tvrdí, ano jedno vejce je za 2,60, šest za 14,60 a 4 koruny stojí krabička ve které ta vejce jsou. "Pane můžete je dostat po 2,60 nasypané do papíru". Říkám, že děkuji, nechci a myslím, že někdo by měl jít znovu do školy, nejen se naučit znovu počítat, ale také se dovědět, co je to klamavá reklama".
Zdražuje se všude, obchodníci zkouší, co zákazník snese a co na to konkurence. Někde to dělají šikovně a někde hodně blbě. Nová Brněnka bohužel patří do té druhé skupiny. Doporučuji všem, co hůře vidí, na nákup v Nové Brněnce si vždy sebou brát pořádné brýle a paragon pečlivě kontrolovat.
V blízkosti není větší a výrazně levnější prodejna, Delvitu na Makovského náměstí vystřídala mnohem dražší BILLA, která se cenově blíží nové Brněnce. Takže větší nákupy je třeba dělat jinde, například v Globusu, nebo Kauflandu, některé potraviny jsou o dost lacinější i v Albertu.
L. Koutný

Historie se opakuje

12. března 2008 v 13:25
Dějiny se často opakují
v televizních komentářích se nedovíte nic o skutečných zdravotních rizikách celého systému amerického radaru a k němu příslušných antiraket. To se nedozvíte ani z našich novin, takže vás mohu pouze odkázat na můj prosincový článek na : rejpalek.blog.cz
Tím menší je šance, že by některý novinář mohl své čtenáře informovat, o tom, že něco podobného zde již dávno bylo. To by o problému musel něco vědět a nesměl by mít pocit, že sebezáchova = autocenzura.
Připomíná historie strategického bombardéru B-47 dnešní situaci s radarem ?
Projekt strategického bombardéru s proudovými motory má své počátky již koncem druhé světové války. V té době měla Amerika nejvýkonnější strategický bombardér Boening B-29, veřejnosti známý shozením atomových bomb na Japonsko. Tento letoun byl tak dobrý, že rusové se nestyděli tento typ prostě okopírovat a vyrábět jako Tu-4. Po záletu nejlepší ruský pilot Kokinaki prohlásil, že Tu-4 je rekordně rychlostní, výškový i dálkový současně.
Vývoj pístových motorů však již dosáhl svého zenitu a bylo jasné, že budoucnost bude patřit proudovým motorům. Původní projekt tedy vycházel z B-29 v kombinaci se šesti proudovými motory. Proudové motory v té době měly poměrně nízký výkon a velkou spotřebu paliva. Výsledkem provedených výpočtů byl letoun jen o málo rychlejší, s menším doletem při stejné nosnosti jako B-29, což generály moc nenadchlo. Po válce Američané získali výsledky německých výzkumů včetně problematiky šípového křídla, což bylo zapracováno do nového projektu. Práce postupovaly pomalu, prototyp B-47 dosahoval maximální rychlosti jen málo přes 800 km/h a na strategický bombardér měl malý dolet. Protože jen s malým zpožděním následoval zcela nový, daleko výkonnější opravdu strategický osmimotorový B-52, který se opravdu povedl (jeho upgradované varianty slouží v USAF dodnes), tak se zdálo logické, že celý projekt B-47 bude dám k ledu.
Bohužel v té době začínala studená válka a s ní spojená strategie zastrašování. Boening pak vyrobil asi 2000 B-47, část z nich startovala z Evropských základen, aby nepřetržitě byla ve vzduchu naložená jadernými pumami a pokusila se o odvetný úder v případě útoku sovětských jaderných raket. Pro Boening to byl prima kšeft - ve velkém vyráběl a dobře prodával letoun, který se zrovna moc nepovedl.
Koncem padesátých let se letectva většinou přezbrojovala na novou nadzvukovou generací dvoumachových stíhacích letounů. Ve zvláštní situaci pak byla Kanada. Žádný z nově ve světě zaváděných supersoniků nesplňoval požadavky na dolet a samostatný způsob zachycení a likvidace nepřátelských bombardérů. Ano, rozsáhlé oblasti Kanady si vyžadovaly letoun nezávislý na pozemním řízení přepadové akce. Kanadská firma AVRO takový letoun opravdu vyvinula. ARO ARROW CF-105 byl bezesporu nejlepším a nejvýkonnějším letounem své doby. Kanaďané nejen že vyvinuly perfektní letoun, ale i své super výkonné motory o které byl velký zájem v Evropě. Americe vyrostla velmi dobrá konkurence se kterou by se musela dělit o zisky a tomu se muselo zamezit. Americký president pozval kanadského premiéra na ryby a tam se dohodlo, že USA dodají Kanadě svůj systém Boening F- 99 BOMARC(bezpilotní letoun - střela s kombinovaným pohonem jedním raketovým a dvěma náporovými motory) a Kanada zastaví výrobu CF-105. Během neuvěřitelně krátké doby vtrhli armádní experti do firmy AVRO a tam zničily všechny prototypy CF-105, zastavena byla i produkce motorů. Kanada koupila zavelké peníze systém Boening F- 99 BOMARC a ten se později ukázal jako zcela nefunkční. O celém případu a korupci na nejvyšších místech byl natěšen film, který byl promítán i u nás.
Boening umí stavět dobrá dopravní letadla, ale také umí velmi dobře likvidovat konkurenci a získávat státní podporu v rozporu s antimonopolním programem USA. Česká firma Aero má své zkušenosti se spolupráci s touto firmou, která ji dovedla téměř na buben. To bylo slibů o ofsetech, pomoci při prodeji L-159 do zahraničí, výsledek = 0. Stejné to bude i v případě přístupu ČR k novým technologiím jako ofset po podpisu smlouvy o americkém radaru v ČR.
Na vojně jsem sloužil u protiletadlových raket D-1. Bylo nám tvrzeno, že pravděpodobnost sestřelu nepřátelského letounu při střelbě jednou raketou je 86%, dvěma pak 92% a třemi 96%. Jako zvědavý nadšenec jsem si podrobně prohlížel záď druhého stupně. Major Kracík se mne ptal, co tam hledám. Říkám, že kardanův závěs motoru pro jeho vektorování. Žádný tam není. Němci babičku těchto raket projektovali jako zbraň proti rovně letícím bombardérům, dnešní stíhačka ji vymanévruje. Na to mi řekl, že možná mám pravdu, ale atˇsi to nechám pro sebe. Ve Vietnamu při aktivním rušení a správném manévru šly tyto střely většinou mimo, nebo se rozlomily. Účinnost byla je 6%. S antiraketami to bude podobné !!! Zbraň je to na prd, ale když se najdou blbci, co to zaplatí, tak to může být fantastický kšeft.

BIO - potraviny

5. března 2008 v 15:00
Letošní SALIMA je prý ve znamení biopotravin. Co se vůbec skrývá pod tímto názvem ? Budeme-li věřit výrobcům, pak se jedná o ekologicky čisté potraviny produkované prirozenými potravinovými řetězci - tedy žádné šmejdy vyháněné hormony a chemickým hnojením. Inu "Víra tvá tě uzdravila". Ovšem, aby to neskončilo stejně jako s těmi ostatními potravinami. Zatím v žádném regále i v těch nejlepších obchodech jsem neviděl označení : Tato kuřata jsou rychlena anaboliky, totéž mi chybí u vepřového a hovězího a přece dobře víme, že se tak děje. Dnes již ani klasický UHERÁK nemá svou bývalou kvalitu, neboť chybí kvalitní surovina - maso bez anabolik. Odborník z jatek vám vysvětlí, že když čerstvé maso hodí na pult, tak z něj vyteče spousta načervenalé vody, ano vody, ne krve! Anabolika podporují růst objemu svaloviny . Z větší části je tato vyplněna vodou místo tkáně. Proto ta ztráta kvality masa, proto ty visící cáry kůže na místech, kde dříve byly mohutné svaly bývalého těžkého atleta (kulturisty, či vzpěrače především). Dalším podvodem je plnění uzenin sojovou moučkou místo masa. V poslední době když si v restauraci dáte smažený sýr, tak to není k jídlu, on to totiž není sýr, ale imitace z rostlinných olejů.... Podobně jogurty, nejen že nemají deklarovanou váhu, ale jsou plné škrobu, i když podle normy nento tam být nesmí !
Spotřebitel je soustavně podváděn !!! Každá inovace v gastronomii je dobrá k tomu, aby se za více peněz prodalo jídlo s menšími náklady. Pro si myslím, že dnes již i mezi označením BIO se zase najde šmejd ! Jak ven ze začarovaného kruhu. Hlavní klimatolog planety by řekl, že vše vyřeší neviditelná ruka trhu. Bohužel nejen, že nic nevyřešila těch pár šmejdů z totality je v nebývalé řadě doplněno nekonečnou řadou nových šmejdů, většinou z dovozu. Takže situace v kvalitě potravin je nesrovnatelně horší, než byla za totáče !!! Poslední známým úspěšným způsobem nápravy výrobce šmejdů v potravinách bylo již za Karla IV - potápění pekařů do Vltavy. Zatím nic lepšího u nás nebylo vyzkoušeno.

Demokracie

4. března 2008 v 14:55 | Koutný
Co je to demokracie
Téměř každý trochu vzdělaný člověk vám řekne, že je to VLÁDA LIDU, tak tedy zní doslovný překlad z řečtiny. Někteří vám dokonce řeknou, že první demokracie byla již ve starém Řecku.
Dnes je to slovo až příliš často používané v naprosto nepatřičných souvislostech, takže se silně zprofanovalo. Ale ono to s tou vládou lidu bylo dost pofiderní od samého počátku ! Zásadní otázkou totiž je, co je to ten lid. Raději to vezmeme úplně od Adama.
První fungující demokracie vznikla a vydržela 300 let ve starověkém městském státě Atény. Ty tehdy měly asi 20 000 obyvatel. Tři čtvrtiny z toho byli otroci. Zbývajících 5000 tvořili svobodní lidé, z čehož dvě třetiny byly děti . Dospělých svobodných tedy bylo asi 1600, ale polovina z nich byly ženy a ty žádná občanská práva neměly. Takže z 20 000 obyvatel to bylo asi 800 patriciů, kteří měli právo mluvit do věcí veřejných. Těch 800 mužů se celkem dobře znalo a ne všichni měli zájem o politiku, někteří dávali přednost obchodu, někteří byly na moři atd. Na fóru při veřejných jednáních mohlo být tak maximálně 500 mužů. Každý tam mohl říci své a rozhodla většina. Nikdo tam nemohl lhát, oni si totiž viděli vzájemně i do talířů, jak dobře se znali. Ano, tam fungovala patricijská demokracie. Byla přímá, žádní volení zástupci. Fungovala dobře 300 let.
Nicméně o asi 350 kilometrů dále byla Sparta, tam nebyla žádná demokracie, tam vládl TYRAN, dnes bychom možná řekli tvrdý presidentský, nebo spíše vojenský režim. A kupodivu ono to tam fungovalo stejně dobře a možná i lépe než v těch Aténách.
Dnes to co u nás nazýváme demokracií má k vládě lidu mnohem dále, než před dvěma tisíci roky v Aténách. Dnes je to vláda podnikatelů v politice, kteří pochopili hru a hrají tak, jak je v zájmu různých mafií a nadnárodních skupin. Takže, pokud bych si mohl vybrat, tak před takovouto demokracií by rád dal přednost osvícenému absolutistickému panovníkovi jako byl třeba Karel IV, nebo Josef II. Odpadly by tím trapné hrátky zkorumpovaných darmožroutů v senátu a v parlamentu. Panovník by měl zájem předat zkvétající zemi svému synovi a my bychom nebyli jednou za čtyři roky zatahováni do trapné frašky, ve které se rozhoduje pouze o tom, která partaj bude další období tuto zemi vykrádat.
Těm, kteří ještě stále nepochopili o co vlastně šlo v listopadu 89, těm doporučuji si přečíst knihu ODBORNÍK ZE SICÍLIE. Stačí dobře si přečíst hned první kapitolu a vše vám pak bude úplně jasné.